Зміст

Вперед

Назад

  Використання питань у процесі навчання
  Урок: Громадянське суспільство


  Використання питань у процесі навчання

Пітер Марторелла

Скільки питань задає вчитель за урок? Було підраховано, що в середньому два питання щохвилини, тобто 100-120 на годину. Питання ці різні. Чи всі взяли свої олівці? Чому ми говоримо, що Колумб відкрив Америку, якщо тут уже жили, коли він сюди приплив? Вчителі в основному самі придумують питання чи беруть їх з методичних посібників. Питання як засіб навчання використовуються при роботі з групами учнів і окремих учнів.

Які питання найчастіше задаються? Їх можна розділити на сімох типів:

1. Питання, що викликають інтерес в учнів і залучають їхню увагу.
2. Питання, що допомагають оцінити рівень знань.
3. Питання, що повертають до основної теми обговорення.
4. Питання, що допомагають вести заняття.
5. Питання, що допомагають більш заглиблено підійти до теми заняття.
6. Питання, що переключають увагу учнів.
7. Питання, що апелюють до емоцій учнів.
Masai Mara is the right vacation destination for those searching for best safari experience in Africa. Find out more about safari tour operator African Sermon Safaris at: http://africansermonsafaris.com/category/maasai-mara-safaris/ .

Вибір типу питань

Учителям доводиться багаторазово в процесі заняття вирішувати, якого типу питання задавати. Правильно підібрані питання можуть допомогти учням сконцентрувати свою увагу на найважливіших темах досліджуваного матеріалу, підвищити їхню активність на уроці. Питання можуть підштовхнути їх до участі в дискусії, допомогти організувати системне вивчення матеріалу.

У свою чергу питання учнів допомагають учителю з'ясувати, що з досліджуваного матеріалу їм незрозуміло чи пропущено вчителем при плануванні заняття. Такі питання сприяють розвитку розумових здібностей дітей, розвивають їхні мовні навички.

Підбір питань визначається цілями заняття. Одні питання особливо корисні при організації обговорення учнями досліджуваної теми, інші допомагають оцінювати рівень засвоєння матеріалу, сприяють творчому підходу до роботи над ним.

Роль тимчасового фактора

Поставте запитання приятелю і помітьте, через який час він вам відповість. Час чекання відповіді відіграє важливу роль у цій методиці. Якщо доводиться довго чекати, учитель знову ставить запитання, перефразуючи його чи сам відповідає на нього. Вважається, що в середньому вчителі чекають близько трьох секунд відповіді на своє питання. Однак у роботі Тобіна (1987) стверджується, що в більшості педагогів середній час чекання відповіді складає 2-0,9 секунди.

А тепер уявіть собі, як важко, скажімо, учням другого класу протягом півсекунди вислухати питання, обміркувати відповідь, скоординувати бажання відповісти з необхідністю підняти руку. Тому не дивно, що більшість дітей не хочуть брати участь у грі питання-відповідь. Вони вважають, що в них немає ніяких шансів на виграш.


* Джерело: Peter H. Martorella, Social Studies for Elementary School Children, ї 1994. Adapted by permission of Prentice-Hall, Inc., Upper Saddle River, NJ.


Наслідки збільшення часу очікування відповіді

У роботі Роув (1969) показано, що, якщо вчитель збільшує середній час очікування відповіді до п'яти секунд і більше, учні відповідають докладніше. І, навпаки, при зменшенні часу очікування відповіді стають коротшими.

Роув також побачила, що вчителі, які вміють чекати відповідь, отримують від зазвичай неговірких учнів багатослівні відповіді, що містять нові ідеї. Та й самі вчителі, як тільки збільшують час очікування відповіді, починають задавати більш різноманітні питання.

Зміст питань

Говорячи про зміст питань, треба сказати, що вони повинні бути ясними і конкретними. Простота спілкування, уважне ставлення до деталей дозволяє не ухилятися від теми і сприяє розвитку критичного підходу до матеріалу в учнів. Усе це також допомагає учнем порівнювати, знаходити причинно-наслідкові зв'язки, взаємозв'язки досліджуваного матеріалу з власним досвідом.

Складання комплексу питань

Необхідно вміти складати комплекс питань, що стимулюють розвиток мислення учнів. Застосування логічних правил дозволяє визначити порядок, у якому задаються питання. Це допомагає учнем побачити зв'язок між новим і пройденим матеріалом.

Готуючись до заняття, учитель повинен вибудувати послідовність питань чи сценарій. Учитель повинен визначити, як буде сформульоване питання і коли він буде заданий учнем. Це робиться для того, щоб допомогти учням перейти від фактів до узагальнень, до більш високих рівнів розумових процесів.

Наявність сценарію дозволяє сподіватися, що продумані вчителем питання не забудуться і допоможуть йому контролювати хід міркувань учнів. На відміну від питань, що виникають у вчителя протягом уроку, сценарій дозволяє вести заняття за планом.

У сценарії зазвичай включається небагато питань - від трьох до п'яти. По ходу до них можуть бути додані й інші, що дозволяють прояснити чи узагальнити матеріал.

Структуризація питань, що задаються учнем

Приклади побудови послідовності питань у залежності від рівня розумових процесів, на які вони розраховані, можна знайти в роботі Блума і його співавторів, присвяченої таксономії цілей. Найчастіше використовувана в навчанні таксономія розрізняє шість рівнів пізнання: від простого (знання фактичного матеріалу) до вищого рівня (оцінка явища). Наведемо ці шість рівнів разом з питаннями, які стосуються їх.

Рівні пізнання Приклади питань

Просте знання

Хто був першим президентом США?

Впорядкування фактів

У якому місяці в класі більше всього днів по ознаках народження й у якому найменше?

Уміння застосувати отримані знання

Використовуючи уміння працювати з картою, покажіть, як проїхати на машині до вашого будинку.

Аналіз

Кого зобразив художник на карикатурі? Що він хотів сказати?

Синтез

На підставі отриманих знань про принципи містобудування, назвіть найбільш важливі проблеми, що виникають при закладанні нових міст.

Оцінка (прогноз)

Що станеться, якщо зненацька згасне сонце?

Для більшості учнів, щоб вони досягли найвищого рівня, потрібен час. Прискорити цей процес можуть питання, що задаються на занятті, які ставлять перед учнями щоразу складніші пізнавальні завдання. При цьому вчитель не повинен забувати, що в учнів має бути достатньо часу для обмірковування.

Уявіть, що ми з вами тільки що подивилися фільм "Розвіяні вітром". Виходячи з кінотеатру, ми починаємо обговорювати побачений фільм. Моє перше питання буде: "Ти запам'ятав, як звати головних персонажів?".

Виникає питання: "Які епізоди з фільму тобі найбільше сподобалися?", а потім, у середині обговорення, я запитую: " Чи не нагадав тобі цей фільм які-небудь інші фільми?". Наприкінці обговорення доречне питання: "Що ти можеш сказати про основну ідею фільму "Розвіяні вітром"?"

Порівняйте такий сценарій обговорення з іншим варіантом. Ми з вами виходимо з перегляду тригодинної епопеї, і я говорю: "Як би ти в одній пропозиції висловив основну ідею фільму?".

У першому випадку послідовність питань допомогла мені зрозуміти, що я думаю про фільм, і підготувала до останнього складного питання. Відповісти на запитання, що пролунало на самому початку іншої розмови, доволі складно. І навіть якщо відповідь буде, то вона виявиться менш продуманою і повною, ніж у випадку, коли є можливість упорядкувати свої думки і враження.


Готуючись до заняття, учитель повинен вибудувати послідовність питань чи сценарій. Учитель повинен визначити, як буде сформульоване питання і коли воно буде задане учням. Це робиться для того, щоб допомогти учням перейти від фактів до узагальнень, до вищих рівнів розумових процесів.


Так само питання, що задаються на уроці, повинні відповідати рівню дискусії в класі. Це досягається шляхом спроб і помилок. Часто вчитель за реакцією учнів розуміє, що він має понизити рівень питань, які задаються.

Наведемо приклад проведення уроку, на якому вчителю довелося понизити рівень питань, що задаються, після того, як клас не зміг відповісти на перше питання. Пізніше вчитель підвів учнів знову до першого питання.

Учитель: У чому значення винаходу літака?
Клас: (клас мовчить)
Учитель: Як людство використовує літаки?
Учениця: Люди використовують літаки для переїздів і на війні.
1-й учень: Для того щоб стежити за іншими країнами.
2-й учень: А, по-моєму, на них перевозять пошту.
3-й учень: А з гелікоптерів стежать за дорожнім рухом і рятують людей при катастрофах.
Учитель: (після п'ятихвилинного обговорення). Яким би було наше життя, якби не було літаків і гелікоптерів?

Метод Таба

Хільда Таба в 1969 році на підставі своїх досліджень розробила ряд сценаріїв, що можуть бути застосовані при вивченні всього курсу громадянознавства. Дві методики, у яких використовуються такі сценарії, наведені нижче.

У цих методиках подані питання, які варто задавати учням у зазначеному порядку. Перша методика призначена для того, щоб:

У першій методиці використовується сценарій, що складається з трьох питань: питання, що відкриває обговорення теми заняття; питання, що дозволяє провести узагальнення; питання, що дозволяє дати визначення досліджуваним фактам.

Приклади Призначення питання

Питання, що відкривають обговорення

Що вам приходить на думку, коли ви чуєте слово воля? Що ви побачили у фільмі? Що вам приходить на розум, коли ви чуєте ім'я Джорджа Вашингтона?

Збір інформації дає можливість всім учням у класі прийняти на рівних умовах участь в обговоренні заданого питання .

Питання, що дозволяють зробити узагальнення

Перегляньте перелік фактів побачених ними загальних і несхожих ознак і прийнятої класифікації. Чи можна їх упорядкувати інформацію на підставі деяких ознак?

Змушує учнів об'єднати їх на підставі ознак і навести обґрунтування по темі

Питання, що дозволяють дати визначення досліджуваним фактам

Розглянете першу групу фактів. Від учнів потрібно проведення узагальнення фактів, дати їм назву з одного чи двох слів?

Ви могли б дати матеріали по темі для більш глибокого вивчення . Крім трьох питань, зазначених у сценарії, під час дискусії в міру необхідності повинні задаватися нижченаведені додаткові питання.

Питання, що пояснюють

Приклад: Що ви маєте на увазі, говорячи, що учасник подій був одягнений дивно?

Питання, що впливають на хід обговорення

Приклад: Я хочу повторити своє питання. Ви пам’ятаєте, що я запитав?

Питання, що підводять підсумок обговорення

Приклад: Що ми можемо написати на дошці як підсумок нашої дискусії? Ви могли б сказати це однією пропозицією?

Застосовуючи метод Таба, учитель, не оцінюючи відповіді, записує їх на дошці чи папері. Учням також не дозволяється оцінювати відповіді однокласників. Міркування учнів по можливості записуються дослівно. Якщо учень багатослівний, його просять дати короткий підсумок свого виступу. Учитель повинен також записати обґрунтування учнів, чому саме так вони розбивають факти на групи.

Ціль другої методики Таба: навчити дітей узагальнювати й інтерпретувати факти, робити висновки на їхній основі (Таба, 1969). Як і в першій методиці, використовується сценарій, що містить три питання: питання, що відкриває обговорення теми заняття; питання, що дозволяє проводити порівняння досліджуваних фактів; питання, що дозволяє підбити підсумок обговорення.

Приклади Призначення питання

Питання, що відкриває обговорення теми заняття

Що ви довідалися під час поїздки про росіян? Що ви довідалися в класі?

Збір інформації з заданого питання дає можливість всім учням прийняти на рівних умовах участь у дискусії.

Питання, що дозволяє проводити порівняння досліджуваних фактів

Які відмінності ви побачили між цими двома країнами? У чому відрізнялися підходи до досліджуваної проблеми президента Рузвельта від підходів президента Трумена?

Спонукує учнів проводити порівняння, зіставляти відомі їм факти.


Питання, що дозволяє підбити підсумок обговорення

Які висновки ми можемо зробити на підставі проведення наших досліджень? Після нашого дослідження що ми можемо сказати про інститут сім’ї?

Від учнів потрібно підведення підсумків обговорення, узагальнень.

При проведенні заняття по другій методиці Таба при необхідності можна задавати додаткові питання, подібні до наведених нижче.

Перевірка повноти охоплення теми

Приклад: Чи не пропустили ми що-небудь?

Питання, що скеровують увагу учнів на факти

Приклад: Як вони були одягнені? Скількох чоловік безпосередньо торкнулася ця подія?

Питання про підстави висловленої думки

Приклад: Що ви побачили у фільмі, що дало вам підстави так подумати? Чому ви так говорите?

Урок: громадянське суспільство

Ендрю Іоффе

Цілі уроку:

* учні отримують уявлення про громадянське суспільство і його основні елементи;
* учні закріплюють навички участі в дискусії;
*учні розвивають уміння порівняльного аналізу й узагальнення;
* учні розуміють складність і важливість процесу формування громадянського суспільства в Росії.

Основні поняття:

* громадянське суспільство,
* політичні партії,
* громадські організації,
* групи інтересів.

Методичні рекомендації:

На початку уроку ставиться кілька запитань:

* Що таке громадянське суспільство?
* У чому різниця між громадянським суспільством і правовою державою?
* На прикладі яких держав можна говорити про сформоване громадянське суспільство і чому?

Відповідаючи на поставлені питання, учні можуть скористатися навчальними посібниками, довідниками і словниками. Потім відкривається дискусія з даної проблеми - кожен бажаючий висуває свої тези, а інші їх обговорюють, знаходять протиріччя, пропонують контраргументи (це також може робити і вчитель). Особливу увагу варто приділити дотриманню правил ведення дискусії - виступаючий повинен намагатися укластися у відведений час, його основні тези повинні бути чітко виділені, ніхто не повинен переривати виступу, у полеміці варто поводитися коректно і не допускати нападок на особистість. Якщо учні не мають навичок ведення дискусії, то необхідно особливо зупинитися на цьому і присвятити частину навчального часу складанню правил ведення дискусії (ці правила потім можна оформити у вигляді плаката і постійно на них орієнтуватися, доповнюючи при необхідності).

Потім учні формують три групи, і кожна готує свій виступ на "круглому столі" на тему "Громадянське суспільство в сучасній Україні". Одна група готує виступ на підтримку тези про існування в сучасній Україні громадянського суспільства, інша спростовує дану тезу, а третя задумується над питанням про ідеальну модель громадянського суспільства і з цієї позиції вступає в дискусію з аргументами проти чи на підтримку позицій попередніх груп.

Кілька учнів не приймають участі в дискусії, але уважно спостерігають за її ходом, відзначаючи ступінь обґрунтованості висловлених точок зору (підкріплення фактами і доказами), широту кола залучених у дискусію, найбільш вдалі питання, а також виявляють спроби повести дискусію від теми, відсутність зацікавленості, переривання виступаючих, монополізацію дискусії, нападки на особистість і тощо.

На закінчення уроку не тільки з'ясовуються риси громадянського суспільства, але й обговорюється характер дискусії, що відбулася.

Варіанти уроку:

Технічне забезпечення уроку: аудіомагнітофон для запису ходу дискусії чи відеокамера для її зйомки, великий аркуш щільного паперу для плакатного оформлення правил ведення дискусії.

ДЖЕРЕЛА І ЛІТЕРАТУРА:

1. Конституція Російської Федерації. М., 1993.
2. Конституції закордонних держав (США, Великобританії, Франції, Італії, Німеччини, Японії, Канади). М. 1996.
3. Політологія. Енциклопедичний словник. М. 1993.
4. Малєнкова Л.И. Людинознавство. М. 1993.
5. Лебедєв В.И. Особистість в екстремальних умовах. М., 1989.
6. Лосото Е. Діалог. М., 1988.

Зміст

Вперед

Назад




Если заказать по телефону, стоимость такси будет меньше