Зміст

Вперед

Назад

 Розвиток критичного мислення і навичок дискусії. Використання лекцій у навчальному процесі

Юджин С. Кім, Річард Д.Келлуг

Конкретний вибір методики залежить від того, чи має намір вчитель сам представити учням інформацію чи забезпечить їм доступ до інформації.

А. Перше рішення у виборі методів і форм навчання: Подача матеріалу чи вчителем прямою доступ?

При виборі форм і методів необхідно зупинитися на одному з двох найбільш типових варіантів. Чи хоче вчитель сам піднести інформацію учням чи він воліє забезпечити їм доступ до неї. Передача інформації вчителем є більш традиційним методом: знання переходять від обізнаного джерела (вчителя чи підручника) до необізнаних осіб (учнів). У цій методиці найчастіше використовуються традиційні і перевірені часом методи, такі, як читання підручника, лекції, опитування і дискусії.

В другому варіанті - прямому доступі - замість прямої передачі інформації вчитель забезпечує доступ учнів до неї, розробляючи завдання, що полегшують засвоєння нових чи знань навичок. Як показують дослідження, ефективність навчання в цьому випадку значно підвищується. У даній методиці важливим елементом є дослідження, що може також містити в собі дискусії і лекції.

Ідея даної статті не в тому, щоб довести перевагу однієї з методик, а щоб стимулювати ваше оволодіння обома. Ви довідаєтеся про технології кожної з методик і зможете вибрати найбільш придатну для ваших учнів.

МЕТОД ПЕРЕДАЧІ: СИЛЬНІ І СЛАБКІ СТОРОНИ

Сильні сторони:

Недоліки:

МЕТОД ПРЯМОГО ДОСТУПУ: СИЛЬНІ І СЛАБКІ СТОРОНИ

Сильні сторони:

Недоліки:

Правила планування

Важливим правилом у плануванні видів навчальної діяльності є вибір найбільш конкретних і прямо пов'язаних з метою уроку завдань, виконуючи які учні в дійсності роблять те, чому вони учаться. Наприклад, якщо вчитель хімії учить дітей згинати скляну трубку, немає потреби говорити про те, що найкраще попросити учнів самих зігнути її. Цей прийом називається "навчання справою" чи "навчання вручну". Найменш ефективним був би варіант, якби вчитель прочитав лекцію про те, як потрібно згинати скляну трубку, жодного разу не давши учнем можливості зробити це. Конкретне навчання дає найбільш тривалі результати. Однак воно не завжди здійсненно. Тому іноді вчитель повинний використовувати менш конкретні навчальні методи. Найбільш типовим є метод лекції. Але ні в якому випадку вона не повинна бути занадто абстрактної.

Б. ЛЕКЦІЇ: 20 ВАЖЛИВИХ ПРАВИЛ

Нам здається, що в середній школі використання лекцій неминуче. Добре спланована і вдало проведена лекція може залишити незабутнє враження. "Ефективний лектор сполучить майстерність ученого, письменника, режисера, артиста, шоумена і вчителя" (Вілберт Дж. Маккічі). Однак лекція може створити стільки проблем, що ви навіть не можете собі представити!

Ретельне планування, хронометраж і практика допомагають розвити лекторські навички. Представлені нижче практичні ради допоможуть вам поліпшити ваші лекторські здібності.


* Джерело: Eugene C. Kim and Richard D. Kellough, A. Resource Guide for Secondary School Teaching: Planning for Competencies, Fifth Edition, 1991. Reprinted by permission of Prentice-Hall, Inc., Upper Saddle River.


"Той, хто бореться з нами, зміцнює наші нерви і нарощує нашу майстерність. Наш супротивник - це наш помічник".

Едмунд Берк,
ірландський філософ і політик


"Слова честі того, хто сам не діє відповідно до них, схожі на прекрасну квітку, повну фарб, але позбавлену запаху".

Дхаммапада,
буддійський рукопис


"Ми рішуче заявляємо, що з інтелектуальної сторони освіта є формуванням звички обачного, обережного і глибокого мислення".

Джон Дьюї,
американський педагог XX століття


1. Цілі лекції:

* ввести до предмету вивчення
* представити проблему
*підсумовувати проблему
* пояснити цілі дослідження
* надати істотну інформацію, яку учні не зможуть знайти без вашої допомоги
* стимулювати дослідження чи критичне мислення учнів
* забезпечити перехід від однієї теми до іншої.

2. Завдання лекції. Лекція повинна бути присвячена одній темі. Потрібно довести основні навчальні завдання лекції (їх повинне бути не занадто багато) до відома учнів.

3. Короткі неформальні лекції. Доцільніше використовувати спонтанні (які допускають обмін думками) міні-лекції (10-15 хвилин). Не забувайте про те, що учні звикли до "рекламних пауз". Через десять хвилин після початку лекції увага учнів починає слабшати, і в цей момент вам знадобляться заздалегідь сплановані заготовки, щоб привернути увагу слухачів до вашої розповіді.

Це можуть бути вербальні сигнали чи , наприклад, голосові модуляції, заплановані паузи, жарти; візуальні, чи такі, як використання слайдів, реальних предметів і жестів; сенсорні, наприклад, коли вчитель рухається по кімнаті і, не перериваючи лекції, іноді доторкається до учнів, чи використання запахів для стимулювання засвоєння теми.

4. Підготовка лектором конспекту лекції. Конспект необхідний і підготувати його дуже і складно. Він повинен бути заготовлений у формі розповіді, а потім скорочений до плану, що включає основні розділи і підрозділи. Потім лекція читається за даним планом, а не як розповідь.

При складанні плану лекції корисно використовувати різнобарвні позначки з короткими візуальними сигналами для самого лектора, наприклад:

* відзначайте перехід від однієї ідеї до іншої позначками "пауза" чи "П" (перехід)
* у тому місці, де ви плануєте показати слайд чи інші візуальні засоби, поставте позначку "АВ" (аудіовізуальні засоби)
* у тому місці, де потрібно зупинитися і поставити запитання, позначте "У" чи "?"
* позначте місця для періодичного підсумовування (підведення підсумків) чи перевірки розуміння значками "ПП".

5. Репетиція лекції. Відрепетируйте лекцію, використовуючи відеокамеру чи магнітофон. Якщо вона зайняла у вас 20 хвилин, відведіть на неї в класі 30 хвилин. Іншими словами, "реальна" лекція займає більше часу, ніж репетиція. Деякі вчителі репетирують лекції перед дзеркалом чи своєю сім’єю. Плануйте лекцію так, щоб у ній були присутні вступ, основна частина і висновок. План лекції з хронометражем кожного підпункту дозволяє вам заощадити час протягом самої лекції.

6. Не намагайтеся прогнати лекцію для того, щоб укластися під час уроку. Набагато важливіше, щоб учні зрозуміли те, що ви хотіли їм розповісти, а не просто прослухали абсолютно усе. Якщо ви не закінчили, продовжіть лекцію на наступному уроці.

7. Темп. Темп лекції повинен бути помірним і різноманітним, а також добре розбитий паузами, вербальною (задати питання) і візуальною (стежте за виразом облич і жестами учнів) перевіркою сприйняття. Стежте за тим, щоб учні розуміли лекцію.

8. Супроводжуйте лекцію мультисенсорною стимуляцією. Намагайтеся зробити так, щоб лекція спиралася не тільки на вербальне спілкування. При використанні візуальних засобів, таких, як слайди чи проектор, необов'язково продовжувати постійно говорити; чітко поясніть мету використання візуального засобу, дайте учням можливість розглянути зображення, подумати над ним і задати питання.

9. Розбавляйте лекцію запланованими моментами, що залучають увагу учнів, наприклад, жартами.

10. Зміст лекції. Матеріал лекції має підсилювати і доповнювати зміст підручника, а не просто повторювати чи підсумовувати його. Учні навряд чи будуть читати підручник, якщо учитель уже передав їм його зміст.

11. Тон голосу. Голос лектора має бути приємним, а мова цікавою для слухачів. Тон не повинен бути монотонним, підвищеним чи дратівливим. Для того, щоб підкреслити важливі моменти, можна використовувати театральні модуляції.

12. Використовувана лексика. Використовувані слова повинні бути зрозумілими учнем. Якщо ви маєте намір використовувати новий термін, залишіть час на його пояснення.

13. Не проводьте лекцію, якщо використання письмового роздаткового матеріалу буде ефективнішим. Більшість середніх класів, що вчаться, краще і швидше сприймають матеріал, коли вони його читають, ніж коли вони його слухають.

14. Роздайте учням письмовий короткий план лекції. Це полегшить їхнє сприйняття матеріалу. Хотілося б ще раз підкреслити, що це повинен бути короткий план, а не надрукований повний варіант.

15. Вступ. Складіть план лекції, продумайте початок. Щоб привернути увагу учнів і настроїти їх на визначений лад, потрібен добре спланований й ефектний вступ. Для настрою деякі вчителі використовують музику. Дослідження показали, що учні домагаються кращих результатів з математики, якщо урок супроводжується м'якою класичною музикою.

16. Використовуйте знайомі приклади. Включайте в лекцію ідеї і приклади, з якими учні вже знайомі. Гарна лекція установлює взаємозв'язок тим часом, що уже відомо учнем, і досліджуваним матеріалом.

17. Приділяйте увагу учням, що вимагає особливого підходу. При підготовці до лекції не забудьте про учнів-інвалідів, а також тих, що мають мовні або інші труднощі. Для них використовуйте спеціальні аналогії і приклади.

18. Частіше використовуйте візуальний контакт з учнями. Ви можете навчитися візуально відслідковувати аудиторію і раз на 45-60 секунд встановлювати такий контакт із кожним з 25 учнів вашого класу. Частий контакт на рівні очей дає вам уявлення про увагу до лекції і розуміння матеріалу учнями, а також допомагає установити взаємозв'язок між вами і хлопцями. Частий контакт на рівні очей легше встановити при використанні проектора, а не дошки.

19. Підведення підсумків і вправи на закріплення (follow-up). Потрібно заздалегідь запланувати підведення підсумків і вправи на закріплення, що дають учням можливість задати питання, обговорити і засвоїти матеріал. Оскільки під час лекції учні в основному пасивні, то варто відразу ж за нею включити в заняття вправи, розраховані на активну участь учнів.

20. Встановіть зворотній зв'язок і довідайтеся думку слухачів про вашу лекцію.

Формальну думку учнів можна отримати, давши їм завдання заповнити контрольний листок чи невелику анкету. Крім того, можна записати лекцію на відео і потім перевірити себе; можна попросити свого колегу бути присутнім на лекції чи переглянути відеозапис, а потім обговорити разом з вами; можна взяти конспекти лекції в учнів і порівняти з вашим планом.

ВПРАВА 1: УЧНІ В РОЛІ ВЧИТЕЛЯ (MICRO PEER TEACHING): ЯК СПЛАНУВАТИ І ПРОВЕСТИ ЛЕКЦІЮ

Ви повинні спланувати і провести 15-хвилинну лекцію для своїх однокласників (регламент виступу визначає вчитель чи керівник семінару). Вашу лекцію необхідно записати на відео для того, щоб ви змогли неї переглянути і критично проаналізувати. Заповніть пункти 1-3 і прикладіть до свого плану лекції.

1. Мета лекції.
2. Тема лекції.
3. Чому саме лекція є кращим методом для даної теми?
4. План змісту лекції з вказанням часу, відведеного на підпункти.
(Примітка: Пункт 4 потрібно подати на окремому аркуші паперу; у план лекції необхідно включити пункти 5-7 ).
5. Запланований вступ.
6. Запланований висновок.
7. Заплановані сигнали.

Після лекції й аналізу відеозапису свого виступу підготуйте зведений аналіз, що відображає сильні і слабкі сторони вашої лекції, включаючи зміни, що ви б хотіли в неї внести.

Зміст

Вперед

Назад



сварка электродами Волгодонск большой зад видео онлайн казино играть получать Недвижимости продажа покупка квартиры в кредит новостройки.