Зміст

Вперед

Назад

 Служіння суспільству і громадянознавство

Кетлин Кірбі

Служіння суспільству - це добровільний внесок у суспільне благо. Багато років тому Алексiс де Токвиль запропонував вирішувати проблеми суспільства за допомогою створення добровільних організацій. У наші дні в країні існують тисячі організацій, що забезпечують визначені нестатки на місцевому, регіональному і федеральному рівнях. Діяльність добровільних організацій допомагає створити відчуття важливості суспільного блага і породжує в людях готовність до добровільної роботи, що так важлива для майбутнього нашої країни.

Як служіння суспільству пов'язане з курсом громадянознавства? Учні всіх класів можуть брати безпосередню участь у проектах, пов'язаних зі служінням суспільству. Одне з головних завдань учнів молодших класів - довідатися про основні цінності суспільства, про права й обов'язки громадян і навчитися поважати думку інших. Беручи участь у програмах служіння суспільству, навіть самі маленькі можуть навчитися рішення проблем, участі в роботі груп як чи лідера послідовника, оцінити відповідальність за свої вчинки. На додаток вони довідаються про устрій суспільства, у якому живуть: його лідерів, суспільні групи, стандарти соціальної поведінки.

Учні середніх класів розвивають у собі уявлення про суспільні цінності і вивчають історію волюнтаризму. У цьому віці можна там же знайомитися зі шляхами вирішення місцевих проблем. Вони можуть постаратися відповісти на питання: чому люди добровільно займаються якоюсь роботою, наприклад, допомагають на уроках у школі. Самі учні можуть працювати на добровільній основі в будинках старих і в дитячих садах.

Багато предметів у старших класах мають на увазі участь у суспільному житті. На цьому рівні учні можуть визначати недоліки школи і суспільства і брати участь у практичній роботі з вирішення цих проблем. Програма служіння суспільству містить у собі допомога відстаючим учням, підтримку старих, спостереження за підлітками після школи, збирання школи і району. В історії нашої батьківщини багато прикладів прояву добровольництва, що можуть вивчати школярі, наприклад, виникнення почуття згуртованості в американських піонерів під час просування на Захід.

Робота з програми служіння суспільству пов'язана і з курсом суспільствознавства. Її результатом стає поява таких навичок і когнітивних процесів вищого рівня, як збір фактів, критичне мислення, уміння приймати рішення. Програма служіння суспільству також допомагає зміцненню таких соціальних навичок, як групова взаємодія, лідерство, співробітництво і політичний вплив.

Які можливі позитивні результати програми служіння суспільству в школах? Практика таких програм

* зміцнює відносини між молоддю і громадськими організаціями:
* готує молодь до зрілого служіння батьківщині
* створює зв'язок між школою і суспільством
* сприяє вивченню курсу громадянознавства
* розвиває основні навички підприємництва
* забезпечує альтернативи соціальної поведінки.

Служіння суспільству поліпшує академічні показники учня і сприяє появі почуття самоповаги. Воно:

Полное Описание
* інтелектуально розвиває
* допомагає познайомитися з ходом суспільних процесів і діяльністю різних організацій
* стимулює інтерес і зменшує негативні установки
* допомагає побачити зв'язок між шкільним матеріалом і реальними проблемами
* підвищує особисту і суспільну відповідальність, залученість у громадське життя, допомагає засвоїти фундаментальні демократичні цінності, підвищує самоповага
* уселяє почуття особистої цінності і здатності до лідерства і рішення проблем.

Така практика поєднує учнів різних національностей і різних соціоекономічних груп. Вона дозволяє учням допомогти своїй школі і суспільству. Там же виникає співробітництво між школярами і дорослими, котре сприяє соціалізації учнів і їхній свідомій участі в житті суспільства. І в кінцевому рахунку, вона встановлює на все життя ділову етику.

Що представляє із себе зразкова програма служіння суспільству? Дослідження Конрада і Хедіна, проведені в 1982 році, виявили шість елементів, що підвищують успіх програми:

* служіння суспільству повинно займатися реальними нестатками учнів і суспільства
* служіння суспільству повинно приводити до певних результатів, таким чином, інші члени суспільства будуть залежати від дій учнів
* служіння суспільству повинно розподіляти серед учнів нові ролі, поміщати їх у незнайомі умови, акумулювати нові навички в ситуаціях, пов'язаних з мобілізацією когнітивних здібностей і етичних установок
* служіння суспільству повинне мати на увазі особисту відповідальність учня за прийняті ним рішення
* служіння суспільству повинно включати спільні зусилля школярів і дорослих
* служіння суспільству повинно спиратися на досвід і супроводжуватися тривалими дискусіями і письмовим аналізом.
Національне товариство очного і заочного навчання (1989) пропонує на додаток до перерахованих вище елементів, які необхідно зробити, щоб програма була успішною:
* сформулювати практичні й освітні цілі всім учасникам
* дати можливість сформулювати їхніпотреби
* визначити обов'язки кожної людини і кожної організації
* у ході роботи підібрати учасників відповідно до потреб
* розраховувати на справжню, активну і тривалу відповідальність
* використовувати тренінг, наставництво, моніторинг, допомогу, схвалення й оцінку для досягнення освітніх цілей
* переконатися, що час для роботи і навчання гнучкий, відповідний і відповідає інтересам всіх учасників
* втягувати в роботу програми представників різних шарів суспільства.


Джерело: ERIC Digest (December 1994). Clearinghouse for Social Studies/Social Science Education, Bloomington, Indiana.

Зміст

Вперед

Назад



вот. все параметры порно новинки