Зміст

Вперед

Назад

 Дилема Хельги. Методи підготовки до участі у суспільному житті

Дилема ставить перед класом моральну проблему. У ній зазвичай описується ситуація, у якій дійова особа повинна зробити вибір. Дилеми стосуються питань моралі, і учням треба визначити, правильно чи ні поступають дійові особи. Наведемо приклад з курсу громадянознавства.

Хельга і Рашель виросли разом, незважаючи на те, що родина Хельги сповідувала християнство, а родина Рашель - іудейство. Вони були великими подругами. Довгі роки цій різниці в Німеччині не надавали великого значення, але після приходу до влади Гітлера ситуація змінилася. Гітлер наказав євреям носити нарукавні пов'язки із шестикінечною зіркою Давида. Він закликав своїх послідовників громити будинки євреїв і бити їх на вулиці. Зрештою їх стали заарештовувати і висилати з країни. По місту ходили чутки, що багатьох євреїв убили. Приховування євреїв, за якими полювало гестапо, за законами фашистської Німеччини було серйозним злочином.

Один раз уночі Хельга почула стукіт у двері. Відкривши її, вона побачила Рашель, закутану в темне пальто. Рашель поверталася з гостей. Підійшовши до свого будинку, вона побачила там гестапівців. Вони вже забрали її батьків і братів. Розуміючи, що і її заберуть, Рашель побігла до будинку друзів.

Що ж робити Хельзі? Якщо вона не впустить Рашель, гестапівці напевно її схоплять. Хельга знала, що більшість затриманих євреїв загинули, і вона не хотіла, щоб така ж доля спіткала її кращу подругу. Сховавши її, Хельга порушила би закон, піддала б ризику себе і свою сім’ю. У їхньому будинку була маленька кімната на третьому поверсі, де Рашель була б у безпеці.

Питання: Чи повинна Хельга сховати Рашель?

Правильно сформульована моральна дилема повинна володіти трьома характеристиками. У ній повинна описуватися реальна ситуація, повинні бути поставлені кілька питань, і під час обговорення цієї дилеми учні повинні висловлювати різні точки зору. Запропонована дилема має ці характеристики: у ній йдеться про зобов'язання перед друзями і сім’єю, про відповідальність перед законом і владою, а також про віру у святість людського життя.

Після прочитання книги, після перегляду фільму, під час рольових занять, коли перед учнем виникає моральна дилема, йому необхідно вирішити: що має зробити головний персонаж. Як би він не вчинив, цьому завжди є якесь виправдання. Зверніть увагу на конфліктну ситуацію, яка стосується дотримання різних норм, що виникає в дилемі Хельги. Чи має право дівчинка-християнка, що живе в нацистській Німеччині, порушувати закон і наражати на небезпеку сім’ю, ховаючи свою подругу-єврейку від гестапо?

 План уроку, присвяченого моральним дилемам

Працівники Центру зі створення навчальних програм з громадянської освіти університету Карнегі-Меллон розробили план заняття з обговорення моральних дилем. План складається з трьох частин:

Красивые проститутки выезд prostitutki-na-vyezd.com.

Частина I: Дилема

Роздайте учням письмовий опис дилеми Хельги. Переконаєтеся у тому, що вони розуміють терміни і можуть чітко викласти суть розказаного в цій дилемі.

Визначите будь-яким способом (наприклад, підняттям рук), що думає клас про те, як Хельга повинна вчинити.

Якщо в класі кілька точок зору і кожну з них підтримує десь третина учнів, виберіть один з чотирьох варіантів, наведених у методичних вказівках до уроку, і проведіть дискусію.

Частина II: Альтернативні дилеми

Якщо весь клас вважає, що Хельга повинна сховати Рашель, то можна запропонувати класові одну з наведених нижче дилем:

A. Припустіть, що до цього Хельга лише раз зустрічалася з Рашель і погано її знала. Як вона повинна була вчинити у такому разі?

B. Припустіть, що батьки Хельги чули, що відбувається в дверях, і заборонили їй впускати Рашель у будинок. Як вона повинна була діяти у такому випадку?

Якщо весь клас вважає що Хельга не повиннао сховати Рашель, то можна запропонувати класу одну з приведених нижче дилем:

A. Припустіть, що дехто з друзів Хельги вже переховує євреїв від гестапо. Як вона повинна вчинити тоді?

B. Припустіть, що Хельга побачила гестапівців, які наближаються, і зрозуміла: якщо вона не впустить Рашель, вони негайно її уб'ють. Як вона повинна була діяти у такому разі?

Коли думки в класі розділяться, проведіть дискусію.

Після того, як частина учнів висловляться про те, як, на їхню думку, треба діяти Хельзі, учитель просить клас проаналізувати докази виступаючих. Для успішного проведення дискусії іноді необхідно запропонувати учням питання, що допомагають глибше зрозуміти суть проблеми. У плані уроку наведений перелік можливих питань з обговорюваної дилеми.

Частина III: Допоміжні питання

1. Що є головним з усього того, що поєднує друзів?

2. Чи має право людина ризикувати своїми рідними заради своїх друзів?

3. Чи має право людина ризикувати собою заради ближнього?

4. З погляду Рашель, як повинна була діяти Хельга?

5. З погляду батьків Хельги, як вона повинна поступити?


Дати освіту і не вселити моральних принципів - значить виховати ще одну загрозу суспільству.

Теодор Рузвельт


* Джерело: Ronald E, Galbraith and Thomas M, Jones, "Teaching Strategies for Moral Dilemmas", Social Education 39, no.1 (January 1975), Published by the National Council for the Social Studies. ї National Council for the Social Studies. Reprinted by permission.


 Методи підготовки до участі у суспільному житті

Традиційні види діяльності, такі, як читання, лист, обговорення під керівництвом учителя, дозволяють вирішити багато завдань громадянознавства. Але оскільки для громадянознавства найголовніше - це уміння учня брати участь у суспільному житті і впливати на його перебіг, то значною мірою воно повинно відходити від традиційної форми викладання. Без практичної роботи в класі, у школі і за її межами підготовка буде носити винятково теоретичний характер і не буде мати ніякого стосунку до реального суспільного і політичного життя.

Наведемо приклади видів діяльності, що можуть бути використані поряд із традиційними заняттями. Багато з представлених завдань змушують учня самого знаходити і формулювати знання, а не запам'ятовувати знайдене і сформульоване іншими, намагатися впливати на світ, а не просто намагатися зрозуміти, за яким законами цей світ існує. Такі завдання вкрай необхідні для розвитку здатності впливати на життя суспільства.

Процес навчання необхідно розглядати з еволюційної точки зору. Спочатку учні можуть виконувати завдання, у яких, на перший погляд, не виявляється контроль дорослих над ходом суспільного і політичного життя. Завдання повинні змінюватися відповідно до розвитку інтересів і розуміння складних політичних проблем. Учні молодших класів, наприклад, можуть спробувати установити правила судового порядку, пов'язаного з питанням дисципліни в класі. Старші школярі, навпаки, можуть постаратися внести зміни в закони про неповнолітні.

Якщо розглядати кожне з цих завдань окремо, то вони не мають прямого відношення до реальної соціальної політики муніципалітету й органів державної влади. Мета курсу громадянознавства - організувати ряд послідовних завдань, що, доповнюючи одне одного й у поєднанні з більш формальною навчальною роботою, розвивають в учнів навички контролю різних сфер громадського життя і впливу на неї.

Вивчення життя відомих людей. Вивчаючи біографії відомих людей і оцінюючи їхні вчинки й ідеї з історичної точки зору, учні можуть багато чого довідатися про служіння на благо суспільства. Серед відомих людей не тільки адвокати і політики. Є чимало і простих громадян, що активно служили на благо суспільства. Їхнє життя теж необхідно вивчати. Важливо розповідати про те, як зусилля простих людей допомогли змінити життя суспільства.

Участь в управлінні школою. Участь в управлінні школою може допомогти учням розвити в собі навички контролю і впливу. Управлінська роль реалізується через участь у консультативних комітетах, учнівських судах, законодавчих органах, учнівських міських зборах і в раді школи. Висловлюючи свою думку з приводу шкільних законів, проблем дисципліни, учні розвивають навички участі в житті суспільства.

Інтерв'ю з активними людьми. Головним джерелом для дослідження життя суспільства є люди, що мають відношення до управління, до підтримки держави і що намагаються вплинути на суспільну ситуацію. Про багатьох з цих людей ще нічого не писали, але в кожного з них є що розповісти учням про досягнення і розчарування, а також про якості, якими потрібно володіти для того, щоб впливати на політику. Спостереження й інтерв'ю учнів можуть бути пов'язані з певними темами (наприклад, турбота про дітей) чи процесами (наприклад, пошуки підтримки законопроекту), або із загальною думкою про можливості громадянської активності. Спостереження й інтерв'ю можуть бути основою для таких видів діяльності, як формування точки зору на певну тему, створення дослідницького проекту, реалізація можливостей суспільних служб, участь у передвиборній кампанії.

Суспільні служби. Добровільно працюючи в лікарнях, притулках, дитячих садах і в інших суспільних чи службах державних установах, учні отримують реальний досвід, часто пов'язаний з політикою. Безпосередня допомога людям викликає в учнів почуття задоволеності і зрослих можливостей. Такий досвід є основою для міркувань над політичними темами, пов'язаними з проблемою рівня життя, справедливості, ефективності роботи служб, воно може запалити інтерес до контролювання і впливу чи спричинить за собою інші дослідження і публічні дії.

Участь у передвиборних кампаніях. Учні можуть працювати в різних шкільних і позашкільних організаціях, а також брати участь у передвиборних кампаніях. Мало користі від простого заповнювання конвертів і телефонних опитувань. Необхідно підштовхнути учнів до міркувань над політичними і стратегічними питаннями та дискусіям на цю тему.

Ігровий уряд і моделювання. Беручи участь у моделюванні діяльності ООН, судів, дипломатичних проблем, законодавчого процесу і управління адміністративними органами, учні виробляють уміння приймати рішення. Їхня активність стає схожою на участь дорослих у суспільному житті. Вони також знаходять знання і навички, необхідні для ефективної участі і впливу на суспільну ситуацію.

Публічні виступи, виклад поглядів і участь у політичних суперечках. Політичні суперечки і дискусії відкривають можливості для моральних міркувань

Сколько стоит шелковое одеяло смотреть на сайте. промокод связной http://cuposha.ru/promokode-svyaznoy/ цифрогид отзывы цифрогид отзывы