Зміст

Вперед

Назад

 Форми соціального листування

На перший погляд створюється враження, що громадянська грамотність належить винятково до здатності громадян читати те, що необхідно для інформованої участі у виборах. Однак здатність передавати в письмовій формі свої ідеї з проблем громадського життя є не менш важливою умовою функціонування демократичного самоврядування. Соціальне переписування (participatory writing) - форма письмової діяльності, здійснюваної громадянами як частина процесу демократичного самоврядування - є необхідним і невід'ємним компонентом демократичного самоврядування.

Існує безліч форм соціальної письмової мови, таких, як формальна письмова діяльність організацій, наприклад, протоколи збор, порядок денний, меморандуми й інформаційні бюлетені, і такі формальні види письмової мови, як петиції, резолюції і заздалегідь підготовлені виступи. Громадянська письмова мова (Civic writing) містить у собі формальні і неформальні види письмової мови, що найчастіше зустрічаються у вигляді листів - друзям, сусідам, посадовим особам і навіть незнайомим людям. Деякі види соціальної письмової мови визначаються своєю формою, а деякі - цілями і контекстом використання.

Соціальне громадянське переписування (participatory civic writing) може мати різні цілі. Одна з них - переконати інших громадян у правильності певної точки зору на суспільну проблему. Типовою формою даного вигляду письмової мови є "лист у редакцію".

Громадянин повинен уміти:

1. Писати чіткою, зрозумілою і цікавою мовою про хвилюючі його проблемах.

2. Викладати критичні зауваження з приводу політичних трактатів, програм і ідей.

3. Пояснювати, чому громадяни при республіканській формі самоврядування повинні уміти не тільки писати, але і читати.

4. Пояснювати, чому при республіканській формі самоврядування в громадян може виникнути необхідність у письмовій діяльності.

5. Дізнаватися й обговорювати основні і найбільш розповсюджені форми соціального переписування.

6. Пояснювати, чому необхідно захищати свободу писати і використовувати будь-які форми письмової мови в даних цілях.

КОНЦЕПТУАЛЬНА ПЕРСПЕКТИВА

Аренда автобуса заказ автобусов.

Можна виділити цілу низку цілей громадянського переписування.

Персоналізація громадянських взаємин, вираження громадянської єдності. Деякі види громадянського переписування сприяють зміцненню почуття громадянської єдності з іншими громадянами чи посадовими особами.

Види письмової мови, що сприяють зміцненню громадянської єдності з іншими громадянами. Громадяни можуть писати листа людям для того, щоб персоналізувати громадянські взаємини. Наприклад, у 1981 році деякі громадяни написали листи, приветствуя колишніх іранських заручників. Громадяни пишуть листи, висловлюючи співчуття людям, що стали жертвами соціальних трагедій, як це було, наприклад, після убивства президента Кеннеді і його брата Роберта Кеннеді. Висловлення вітання чи співчуття розвиває громадянські зв'язки, що виникають на основі розуміння громадянської єдності чи почуття спільної приналежності до громадянського суспільства.

Види письмової мови, що сприяють зміцненню громадянських взаємин з посадовими особами. Громадяни можуть писати посадовим особам з метою висловити свої ідеї, подяку, симпатію чи заклопотаність. Наприклад, вони можуть дякувати посадовій особі за підтримку, привітати кандидата, що переміг на виборах на суспільну посаду чи втішити тих, що програли.

Б. Отримання інформації чи допомоги. Ще однією метою письмової діяльності громадян може бути отримання інформації чи звертання за допомогою до окремих громадян чи посадових осіб.

Послання до інших громадян. Громадяни часто мають потребу в інформації чи підтримці інших громадян. Наприклад, члени суспільних чи політичних організацій часто розсилають анкети для збору інформації чи проводять опитування громадської думки з гострої проблеми. Часто окремі громадяни чи групи громадян звертаються до інших людей через ЗМІ за інформацією чи допомогою. Наприклад, вони можуть запитувати інформацію про зниклих родичів чи, наприклад, шукати добровольців для надання допомоги в лікуванні, якщо потрібна визначена група крові.

Послання до посадових осіб. Громадяни можуть попросити посадових осіб зробити їм особисто чи групі осіб певні послуги. Численні послання з певними проханнями можуть змусити законодавців чи інших офіційних осіб усвідомити необхідність прийняття нових законів чи внесення змін в адміністративні процедури.

Надання громадськості інформації чи пропозиція послуг. Іншою метою громадянського переписування може бути бажання надати інформацію чи запропонувати послуги.

Інформування інших громадян. Громадяни, що є членами організованих груп осіб - від комітетів, що володіють юридичними повноваженнями, громадян до добровільних організацій, таких, як комітет батьків і вчителів, організації платників податків - часто надають інформацію іншим громадянам чи своїм організаціям.

Інформація із суспільних проблем. Окремі публікації Ліги жінок-виборців можуть бути прикладом інформативних послань до інших громадян. Ліга регулярно публікує бюлетені, що інформують виборців про майбутні вибори. Асоціація батьків і вчителів публікує брошури з аналізом стану місцевих шкіл.
Документи громадських організацій. Члени численних громадських організацій пишуть меморандуми, графіки майбутніх подій, протоколи, інформаційні бюлетені, порядки денні й інші подібні документи. Письмові документи, що складаються членами громадських організацій, необхідні для підтримки традицій і демократичного характеру таких організацій.

Добровільна суспільна робота. Громадяни можуть писати посадовим особам, добровільно пропонуючи свої послуги як помічників у бібліотеках, школах чи лікарнях. Громадяни можуть писати пропозиції виступити в школі чи інших суспільних установах і розповісти про те, як їм удалося перебороти певні проблеми, такі, як алкоголізм, наркоманію чи паління.

Інші види громадянського переписування включають письмову оцінку чи відстоювання певної точки зору.

Оцінка суспільних послуг, діяльності політичних структур і роботи посадових осіб. Громадянам часто доводиться давати письмову оцінку суспільних програм, послуг і діяльності посадових осіб. Така оцінка може бути формальною і неформальною.

Формальна оцінка. Членам шкільних рад, рад бібліотек, комітетів з охорони здоров'я й інших суспільних рад періодично доводиться оцінювати діяльність професійної адміністрації. Іноді громадян призначають чи обирають для оцінки суспільних послуг чи політичних структур (наприклад, суспільної безпеки чи боротьби зі злочинністю). Така оцінка допомагає законодавцям і адміністраторам поліпшити якість суспільних послуг.

Оціночні звіти різних комітетів. Оцінка звичайно містить у собі рекомендації чи інформацію з основних напрямків політики або специфічних заходів. Передбачається, що люди, призначені для збору інформації про роботу певних агентств чи посадових осіб, будуть підходити до цього завдання об'єктивно.
Мета оціночних звітів. Мета оцінки суспільних послуг, законів, діяльності професіоналів чи посадових осіб - забезпечити виконання волі виборців, простежити за ефективним використанням суспільних фондів і сприяти досягненню загального блага.

Неформальна оцінка. Неформальна оцінка громадянами суспільних послуг чи посадових осіб має кілька варіантів. Окремі громадяни чи групи громадян можуть у письмовому вигляді висловлювати задоволеність чи невдоволення суспільними послугами чи окремими посадовими особами. Ці послання можуть відправлятися безпосередньо посадовим особам чи у відповідні установи; вони можуть бути опубліковані в газетах чи інших засобах масової інформації. Невдоволення і скарги привертають увагу посадових осіб і широкої громадськості до існуючих проблем.

Письмові виступи на підтримку певної позиції життєво необхідні для захисту політичних прав і досягнення загального блага. Цілі таких письмових виступів можна згрупувати щодо п'яти основних типів політичної діяльності:

1. Домагатися підтримки діяльності громадської чи політичної організації. Як вказував у 30-і роки XIX століття Алексіс де Токвіль, американці постійно формують добровільні асоціації. Дані асоціації часто виступають у якості "посередників" між окремими громадянами і більш широкою частиною суспільства і сприяють участі в суспільному, економічному і політичному житті. Інтереси громадян втілюються в життя більш ефективно зусиллями організованих груп, ніж зусиллями окремих індивідів. Багато характерних для таких асоціацій видів письмової діяльності спрямовані на залучення нових членів чи отримання фінансової підтримки як від членів асоціацій, так і від громадськості в цілому.

2. Підтримка чи критика посадових осіб чи кандидатів. Громадяни можуть писати на підтримку чи виступати з критикою окремих посадових осіб чи кандидатів на певні посади.

Підтримка чи критика кандидатів на суспільні посади. Велика частина письмової політичної участі в підтримку кандидатів на суспільні посади відбувається на місцевому рівні. Багато громадян пишуть листи, листівки чи рекламні прес-релізи; інші створюють плакати і займаються рекламою на підтримку кандидатів на численні посади на місцевому рівні. На державному рівні така друкована продукція створюється високооплачуваними професіоналами.

Підтримка чи критика посадових осіб у складних політичних ситуаціях. Громадяни можуть писати безпосередньо іншим громадянам, у засоби масової інформації чи посадовим особам з метою надання підтримки чи критики посадової особи, що опинилася у складній ситуації.


* Джерело: Charles Bahmueller, ed., CIVITAS: A Framework for Civic Education. Copyright ї 1991 Center for Civic Education, Calabasas, California. Translated and printed with permission. All rights reserved.


Усунення посадових осіб від влади. Громадяни можуть домагатися усунення посадової особи від влади за допомогою скарг, що направляються представникам більш високого рангу, чи звертаючись прямо виборцям з петиціями про відкликання. У тридцять одному штаті можливе відкликання громадських представників у тій чи іншій формі.

3. Підтримка, критика чи зміна існуючих чи пропонованих чи законів напрямків політики. Демократична форма правління спирається на здатність громадян прямим чи непрямим образом створювати чи закони впливати на їхнє створення. Побічно ця здатність виражається у використанні особистих контактів, телефонних дзвоників і письмового спілкування для надання впливу на відношення інших громадян до питань суспільної політики.

Письмові звертання до співгромадян. Громадяни можуть письмово звертатися до інших громадян, закликаючи їх до підтримки, зміни чи критики існуючого закону чи адміністративної політики. Вони також можуть вказувати громадянам на певні проблеми і пропонувати якісь рішення.
Контакти із засобами масової інформації. Громадяни можуть письмово звертатися до засобів масової інформації, наприклад, з листами до редакції.
Контакти з законодавцями чи іншими посадовими особами. Громадяни можуть письмово звертатися до законодавців чи посадових осіб на підтримку певної позиції. У деяких штатах громадяни мають право писати петиції щодо суспільної політики і ставити їх на голосування на виборчих дільницях для з’ясування думки виборців.

4. Створення чи скасування законів. У деяких штатах громадяни мають право прямим чи непрямим способом брати участь у створенні законів. Незважаючи на те, що остаточний варіант пропонованих законів складається професіоналами, як правило, юристами, письмові пропозиції рядових громадян вносять значний вклад у формулювання законів і забезпечення суспільної підтримки.

Пряма участь у створенні законів - ініціатива. В Америці громадяни можуть прямо брати участь у створенні законів на основі ініціативи.

На державному рівні. Виходячи з традицій демократичної компетентності, Південна Дакота стала в 1898 році першим штатом, що дозволив окремим громадянам виносити закони на загальне обговорення. До 1984 року громадяни двадцяти одного штату мали право виносити пропоновані ними закони на обговорення штату на основі ініціативної петиції. Динаміка росту успішних громадянських ініціатив такого ґатунку підтверджується цифрами: кількість схвалених законів зросла з десяти в 1968 році до шістдесяти у 1982 році.
На місцевому рівні. Громадяни мають можливість прямо пропонувати закони на основі ініціативних петицій на місцевому рівні в окремих містах, округах і інших адміністративних одиницях у всіх п'ятдесяти штатах і окрузі Колумбія.

Непряме створення законів. Громадяни можуть пропонувати закони не прямо, а через своїх представників будь-якого рівня. У більшості випадків їхні представники вирішують, чи підтримувати ні пропонований громадянами білль. У штаті Массачусетс уряд штату зобов'язаний розглядати запропонований виборцями білль, якщо він не порушує і не дублює існуючий закон штату. Це називається волею петицій.

Пряме скасування законів - референдуми. Письмова громадянська участь також пов'язана з ініціюванням референдумів і їхнім проведенням. У 1984 році громадяни двадцяти чотирьох штатів мали право прямо домагатися скасування існуючих законів штату на підставі рефендуму.

Висування законів, що мають символічне значення. Громадяни часто висувають закони з суспільних проблем, які мають символічне значення, але є могутнім способом впливу на громадську думку. Письмова громадянська участь прямо пов'язана з реалізацією і захистом даних законів.

Резолюції. Резолюції можуть висуватися як на місцевому, так і на загальнодержавному рівні і торкатися різних проблем, включаючи питання внутрішньої і зовнішньої політики.
Символіка. Громадяни можуть висувати закони, що стосуються створення місцевої символіки, символіки окремих штатів, чи для встановлення певних свят. На місцевому рівні громадяни можуть запропонувати місцевому уряду установити табличку з ім'ям почесного громадянина чи героя на будинку, де він жив, або назвати на його честь вулицю.

5. Виступ на підтримку нових політичних структур чи процедур. Основна мета письмової діяльності громадян при республіканській формі правління - розробити структури і процедури, що допомагають їм брати участь в управлінні суспільством. Результатом їхньої письмової діяльності може стати конституція чи хартія.

Громадянські чи політичні організації. Можливість перегляду і внесення змін у конституцію чи хартію часто виходить від громадянських чи політичних організацій.
Місцевий уряд. Конституція часто створюється на місцевому рівні. У 1982 році в одному тільки штаті Массачусетс сорок сім громад обрали свої комісії з хартій і прийняли свої хартії. Місцеві органи влади в інших регіонах країни надають різні можливості прийняття змін у структурі управління.
Уряд штату. У багатьох штатах громадяни мають право пропонувати виправлення до конституції штату і займатися різними видами письмової активності щодо винесення на обговорення і відстоюванню даних змін. З початку двадцятого століття двадцять три штати внесли такі виправлення у свої конституції.
Зміна Конституції Сполучених Штатів. Незважаючи на те, що громадяни не мають права прямо вносити поправки до Конституції Сполучених Штатів, величезна частина письмової активності пов'язана саме з ними - брошури, статті, плакати, петиції, книги і т.д.

ІСТОРИЧНА ПЕРСПЕКТИВА

мебель под индивидуальный заказ, купить шкаф купе недорого от производителя

Значення соціальної письмової мови для розвитку демократичних інститутів. Протягом історії люди завжди зверталися по допомогу до своїх правителів, щоб ті розібралися зі зловживаннями місцевих чиновників і інших осіб, відповідальними за несправедливість. У невеликих країнах люди висловлювали свої скарги правителям усно і прямо. А там, де велика територія утруднювала індивідуальне спілкування, люди посилали свої скарги у формі петицій, які представляв суду посередник.

Петиції до парламенту у середньовічній Англії. У середньовічній Англії петиції до Корони стали обговорюватися на зборах Парламенту й у суді. Незважаючи на те, що спочатку метою Парламенту було поширювати розпорядження Корони про сплату податків, регулярне обговорення петицій Парламентом привело до того, що члени Парламенту стали знаряддям передачі петицій виборців Короні.


Письмова мова передає і фіксує інновації, розбіжності і критику; більш того, вона може забезпечити доступ до політичних механізмів і політичних процесів, у сфері яких існує безліч можливостей для індивідуальних і соціальних трансформацій.

Кеннет Левін (1983)


Памфлети і політика в Англії в період громадянської війни. Уперше суспільна думка як політична сила була використана в XVII столітті в Англії в період Громадянської війни. Памфлети, що стали згодом типовою формою вираження суспільної думки, широкомасштабно відбивали громадянську заклопотаність.

Громадянське переписування в Америці. У передреволюційній Америці громадянське переписування було розповсюдженою формою спілкування. Надалі вона отримала розвиток і придбала нові форми, наприклад:

1. Письмові виступи із суспільних проблем у період, що передував революції. Памфлети й інші форми громадянського переписування зіграли ключову роль у поширенні протесту проти Британського колоніального уряду й у його падінні. Об'ємні памфлети, циркулярні листи і протести, наприклад, твору Самюеля Адамса (1722-1803), відбивали всі точки зору, що існували. Найбільш удалим памфлетом того часу став "Здоровий глузд", написаний Томасом Пейном (1737-1809) у 1776 році; а кульмінацією політичних документів того часу можна вважати Декларацію Незалежності.
Політична письмова мова і ратифікація Конституції. Оформлення Конституції в 1787 році ознаменувало особливо плідний період створення політичних документів. Дебати навколо Конституції викликали величезний потік політичних думок у формі памфлетів і інших форм письмової мови, що відбивають протиборчі позиції. Публікація "Федераліста" спочатку як циклу статей у газеті (1787-1788), а потім як окремого тому (1788), авторами якого були Гамільтон, Медісон і Джей, стало основною подією даного літературного жанру.
Громадянське переписування у XIX столітті. У XIX столітті різноманітні види письмової громадянської участі стали типовою рисою американської демократії. Твори, написані не тільки представниками освіченої еліти, але і рядовими громадянами, торкалися таких суспільних проблем, як рабство, права жінок, перебіг громадянської війни, і тощо. Типовими формами письмової мови в цей період були памфлети, листи, статті для газет і журналів, петиції і т.д.
Громадянське переписування в XX столітті. Однією з форм громадянського переписування, що отримала поширення у двадцятому столітті, стали листи громадян обраним представникам. Згідно з дослідженнями, з початку століття потік листів виборців до політичних лідерів зріс у безпрецедентному масштабі. Що грамотнішим ставало населення, тим більше листів отримували суспільні представники. Значний ріст послань виборців до Президента й у Конгрес спостерігався під час правління Президента Франкліна Д.Рузвельта (1933-1945). У 1984 році Палатою Представників було отримано 200 мільйонів послань виборців, а Сенатом - 41,5 мільйона листів. За останні 12 років кількість листів збільшилося у п'ять разів. Такий феноменальний ріст показує, що, незважаючи на технологічну революцію в сфері комунікацій, американці вірять у силу соціального переписування.

Роль громадянської грамотності в збереженні і розвитку демократичних інститутів. Грамотність є необхідною умовою розвитку і збереження демократичних інститутів.

А. Розуміння значення грамотності в класичній теорії демократії. Такі мислителі, як Томас Джефферсон і Джон Стюарт Мілль (1806-1873), вважали, що демократичний уряд не зможе існувати без освічених громадян. Саме тому Джефферсон виступав за загальну безкоштовну початкову освіту. Він був упевнений, що громадянська місія школи важлива не менше, аніж інтелектуальна.

Освіта є необхідною, але недостатньою умовою. Історія двадцятого століття показує, що високий рівень грамотності не є гарантією демократичного суспільства. Наприклад, населення нацистської Німеччини було високоосвіченим. Однак грамотність часто асоціюється зі стабільністю демократичного суспільства і представляється однією з основних умов демократичного самоврядування.

Громадянське переписування і конституційні документи. Незважаючи на те, що письмові тексти законів існували ще в містах-державах древньої Греції, написання конституцій групами громадян - досить нове явище. Використовуючи приклад американської історії, штат Коннектикут називає себе конституційним штатом, оскільки в 1639 році колонія Коннектикут на чолі з Томасом Хукером (1586-1646) створила і прийняла конституцію, що вважається першою письмовою конституцією у світі. Протягом наступних сторіч на зміну даної конституції прийшли інші, і в даний час Співдружність штату Массачусетс претендує на володіння найстаршої з діючих конституцій штату, в основному написаної Джоном Адамсом (1735-1826) у 1780 році.

СУЧАСНА ПЕРСПЕКТИВА

Цінності, які повинно відбивати соціальне переписування. Для стимулювання справжнього суспільного діалогу у плюралістичному суспільстві соціальне переписування повинне відбивати громадянські і ліберальні цінності. Ці цінності включають незалежність мислення, чесність, справедливість, прагнення знайти і розглянути всю можливу інформацію із суперечливих питань, терпимість до протилежних позицій, відповідальність за свої думки і поведінку, повагу до моральних і громадянських законів, прагнення до загального блага і повага інших людей скоріше як унікальних індивідів, а не представників різних груп.

II. Роль письмової мови у збереженні і розвитку демократичних інститутів. Громадяни, що володіють правом голосу, і ті, хто набуде це право в найближчому майбутньому, повинні вміти брати участь у громадянському процесі як автори, якщо вони хочуть виконати "свої основні суспільні і громадянські функції. Недавній інцидент у Бруклине, штат Массачусетс, підтверджує зростаючу роль таких форм соціального переписування, як петиція і заяви меншостей (minority report).


Багато разів виходило так, що одне вдумливе, засноване на фактах і переконливому листі змінювало мою думку і змушувало мене переглянути мої переконання.

Моррис К. Юдалл (1967)


Петиції учнів. У 1989 році Бруклінський Комітет у справах шкіл проголосував за те, щоб забрати в Брукліні зі шкільної програми старших класів розширене викладання історії Європи, незважаючи на популярність цього предмета серед учнів. Члени адміністрації і більшість викладачів суспільних наук пояснювали це тим, що даний курс несумісний із програмою "різноманіття культур". Восени 1990 року велика група учнів написала петицію про відновлення даного предмета, їх підтримав Державний департамент освіти. На слуханнях у грудні 1990 року Комітет зі справ шкіл вислухав аргументи учнів, що подали петицію, і проголосував за відновлення даного предмета.

Заяви меншостей (minority report). При підготовці до візиту групи інспекторів старших класів викладач розширеного курсу історії Європи написав заяву від імені меншості, що додавався до звіту, написаного більшістю вчителів суспільних наук. Заява меншості пропонувала іншу точку зору на сильні і слабкі сторони програми, запропоновані Департаментом освіти. Збереження принципу свободи слова і загальна освіта викликають необхідність того, щоб точка зору більшості супроводжувалася точкою зору меншості і піддавалася гласності.

Зміст

Вперед

Назад


строительство выставочных стендов москва



Продажа доставка и монтаж гипсокартона что такое гипсокартон гипсокартон это для. италия экскурсионный тур