Зміст

Вперед

Назад

Офіційні курси англійської мови, які визнає увесь сучасний світ доступні для кожного.

 Сократичні семінари і структурні академічні протиріччя
 Урок: Аналіз політичної промови


 Сократичні семінари і структурні академічні протиріччя

Барбара Міллер, Лорел Сінглтон

Хоча обидва методи мають деякі окремі спільні риси з публічною дискусією, у них є свої особливості. Наприклад, при використанні методу сократичного семінару особлива увага приділяється роботі з письмовими матеріалами для вироблення своєї позиції. Застосовуючи метод структурних академічних протиріч, застосовують тактику навчальної співпраці для того, щоб структуризувати обговорення суперечних питань. Ми б хотіли, щоб педагоги самі визначили, який з цих методів буде кориснішим у їхній роботі.

 Сократичні семінари

Ідея залучення учнів до семінарської форми заняття заснована на припущенні про те, що правильно поставлене питання може мати велике пізнавальне значення. Воно стимулює активність учня. І в цьому зв'язку питання важливіше, ніж відповідь. Назва Сократичний семінар визначає коло застосовуваних моделей, що засновані на дискусії за письмовими матеріалами. Один учитель так описує цей метод:

"Сократичні семінари - це колективне вивчення обраного тексту. Учасники повинні розібратися в ідеях, спірних питаннях і цінностях, знайдених ними в досліджуваному на семінарі тексті. "Сократичним" він є у тому сенсі, що ведучий семінару починає і веде обговорення, задаючи критичні питання, спонукаючи учасників аналізувати протилежні точки зору і робити власні висновки, допомагаючи їм у цьому."

Досвідчені вчителі підкреслюють важливість методичної підготовки і дають кілька важливих порад:

* Текст для обговорення на семінарі повинен бути написаний ясною мовою і чітко виражати ставлення автора до описуваної проблеми. Матеріали, у яких викладені чужі погляди, такі, як, наприклад, навчальні тексти, для семінару не підходять. Необхідно використовувати тексти постанов суду, художні твори, спогади, поетичні твори, тексти публічних виступів.
*Важливо, щоб учень перед заняттям уважно прочитав текст. Перед семінаром учням роздається завдання чи список навідних запитань для того, щоб допомогти їм у читанні і засвоєнні матеріалу. У завданні можна доручити учнем знайти конкретні слова і дати їхнє визначення, побудувати чи діаграму намалювати карту. Учитель ретельно готує перелік питань, спрямованих на те, щоб спонукати учня проаналізувати пропонований текст. Тільки учні, що провели цю підготовчу роботу, допускаються до заняття.

* При проведенні семінару необхідно дотримуватися ввічливості і взаємної поваги. Учні піднімають руку, щоб взяти участь у дискусії. Вони разом із учителем виробляють норми поведінки на семінарі. Ці норми постійно удосконалюються, тому що наприкінці кожного семінару клас обговорює нові способи проведення семінару. Можна направляти хід обговорення, говорячи: "Дайте іншим висловитися" чи: "Якщо щось вас зацікавило, поставте запитання так, щоб дискусія прийняла бажаний вами напрямок".

* На семінарі учасники сідають навкруги так, щоб їм було легше обмінюватися думками про проблеми, ідеї і цінності, порушених у тексті. Ведучий семінару задає питання, що відкриває дискусію, і далі лише допомагає. Це значить, що він не втручається в її хід, не виправляє неправильні відповіді учасників семінару. Учитель може тільки просити учасників дотримуватися обговорюваного тексту, оцінює зміст і аргументацію виступів, поєднуючи і зіштовхуючи їх точки зору.
* Наприкінці кожного семінару виділяється час на аналіз і самооцінку учасників. Кожен повинен висловити свою думку про семінар і зміст виступів. Корисним було б запитати: "Що виявилося ефективним при проведенні семінару? Які поліпшення треба внести на наступному семінарі?" Що ви почували в ході заняття? І таке підведення підсумків наприкінці семінару дає можливість учневі оцінити власні можливості, допомогти іншим учасникам.

Варто зауважити, що на семінарах учень не обговорює окремо обрану проблему, а бере участь у дискусії з приводу ідей, цінностей і проблем, що випливають з матеріалів, з якими всі учасники попередньо познайомилися. Для деяких учителів семінар видається не способом отримання нових знань, а інструментом розвитку в навичок критичного мислення учнів, спілкування з іншими. Частина педагогів також вважає, що це прекрасний спосіб розвитку навичок засвоєння учнями ідейного змісту тексту.

 Структурні академічні протиріччя

Багато учнів сприймають проведені в класі дискусії як можливість посперечатися, висловити свою думку без необхідності аргументувати її чи навіть уважно вислухати тих, хто дотримується протилежної думки. У той час, коли деякі вчителі приділяють більше уваги розвитку навичок ведення дискусії, інші, варіюючи способи проведення занять, намагаються допомогти учням перебороти слабкі навички ведення дискусії і невміння спілкуватися з іншими. Одним з таких підходів і є метод структурних академічних протиріч, розроблений Джонсоном і Джонсоном. Він заснований на припущенні про те, що протиріччя (протилежні думки про предмет обговорення) при спільній роботі над ними декількох груп учнів можуть мати позитивний пізнавальний результат. Розроблені Джонсоном і Джонсоном кроки проведення таких занять допомагають учням перейти від простого отримання інформації до вироблення аргументованих суджень про неї. Потрібно принаймні чотири заняття для реалізації цього процесу.

Для проведення занять необхідно:

* Вибрати тему, по якій підібрати матеріали, що відображають два добре документованих підходи до неї.
* Підготувати завдання, у яких поставити перед учнями проблему, спосіб її вирішення і протиріччя, що буде розглядатися на занятті.
* Застосувати структурний підхід до протиріччя, що розглядається, для того, щоб забезпечити спільну роботу декількох груп.
День 1-й: Групи з чотирьох учнів поділяються на дві пари. Кожна пара вивчає одну з двох протилежних думок про предмет обговорення і готується до захисту цієї думки.
День 2-й: По черзі кожна з пар аргументовано викладає свою позицію іншій парі, що може робити записи і задавати питання, які стосуються незрозумілих моментів виступу.
День 3-й: Обмінявшись матеріалами і своїми записами, пари, готують короткі виступи, у яких демонструють своє розуміння позиції іншої пари.
День 4-й: Пари беруть участь у загальній дискусії, у якій намагаються знайти спільні і протилежні положення в позиціях обох пар. Сторони намагаються прийти до певного консенсусу, хоча б стосовно кроків, які треба почати для вирішення протиріч. Після цього сторони в письмовій формі фіксують свої позиції.
* При підведенні підсумків заняття необхідно обговорити з учасниками те, як вони оцінюють роботу своїх пар і чи допоміг такий підхід глибшому розумінню теми, що обговорювалася.


Джерело: Barbara Miller and Laurel Singleton, Preparng Citizens. (Boulder, CO: Social Science Education Consortium, 1997).


 Урок: Аналіз політичної промови

Ендрю Іоффе

Цілі уроку:

* учні розвивають уміння аналізувати виступу політичних лідерів і виявляти їхні характерні риси;
* учні формують навички складання політичних виступів;
* учні виробляють здатність моделювати реальні політичні відносини;
* учні беруть участь в обговоренні актуальних проблем громадського життя і можуть пропонувати свої варіанти їхнього вирішення.

Основні поняття:

* політична промова,
* преамбула,
* опозиція,
* популізм.

Методичні рекомендації:

На початку уроку бажано запропонувати учням відповісти на такі питання: що вони розуміють під політичною промовою? Чому можуть присвячуватися політичні виступи? Які характерні риси політичних виступів? Яку роль уміння чи невміння виступати грає в долі політичних діячів? Під час обговорення цих питань учні повинні не тільки висловити певну точку зору, але і підкріпити її прикладами з реального політичного життя чи України чи інших держав.

Потім, ґрунтуючись на результатах обговорення, а також використовуючи матеріал С. Шехтера "Аналіз політичних виступів", з'ясовується класифікація видів політичних виступів (промова з метою переконати аудиторію; церемоніальний виступ; промова з метою обвинувачення чи виправдання; програмна промова і т.п.), виділяється звичайна структура політичного виступу (преамбула, основна частина, висновок), а також виявляються застосовувані політиками прийоми до виступів (відволікання уваги на іншу проблему; пошук винуватого; посилання на авторитети; популістські гасла; спекуляція опозиційністю). Необхідно, щоб обговорення цих питань не носило абстрактного характеру, а наводилися би приклади з виступів реальних політиків (не обов'язково сучасних).

В другій частині уроку учні, розбившись на групи, отримують завдання скласти політичний виступ того чи іншого політичного діяча з гострого сучасного питання. Якщо заздалегідь відомо, що готується виступ одного з керівників країни, то групи можуть запропонувати свій варіант можливого змісту цієї мови, а на наступному уроці можна порівняти промови - змодельовану і реальну, -проаналізувати сильні і слабкі сторони тієї й іншої. Такий прийом не тільки дозволить учням самим скласти політичний виступ, але і залучить їхню увагу до політичного життя країни.

Варіанти уроку:

свою
* цей урок можна включити в курс історії при розгляді важливого політичного виступу чи політичних дискусій з того чи іншого питання; у цьому випадку учні отримують завдання скласти промову від імені історичного діяча і пояснити його позицію з використанням знань про особливості досліджуваного історичного періоду;
* можна проаналізувати матеріал уже виголошеної політичної промови чи декількох промов з метою визначити вид, основні прийоми того, хто виступав, структуру виступу, обґрунтованість висловлених тез тощо.

Технічне забезпечення уроку: відеомагнітофон; по можливості використовувати відеозапис виступів політичних діячів; магнітофон при наявності аудіозаписів виступів; фотографії виступів політичних діячів.

ДЖЕРЕЛА І ЛІТЕРАТУРА:

1. Андрєєва Г.М. Соціальна психологія. М., 1980.
2. Бегенчева Т.Т. і ін. Абетка громадянської освіти. Ашгабат. 1996.
3. Рудиня В., Сарма В., Цатлакс Г. та ін. Навчання про суспільство і державу. Посібник для вчителя. Рига. 1996.
4. Вибори в демократичному суспільстві. М. 1996.

Зміст

Вперед

Назад



из этих посетить сайт автора