Вперед |
Участь у житті суспільства
Мета
За словами Авраама Лінкольна, ми успадкували державу "народу для народу в інтересах народу..." У праві брати участь у самоврядуванні - захищаючи наші права і піклуючись про забезпечення загального блага - закладена певна відповідальність. У цю відповідальність входять знання і навички осмисленої участі в житті суспільства для забезпечення усім волі і справедливості.
Завдання
Проект "Громадянин" представляє учням методи і процедури, що використовуються в нашому політичному процесі. Мета програми полягає у тому, щоб учні готувалися зайняти активну громадянську позицію:
* здобуваючи знання і навички, необхідні для успішної участі;
* здобуваючи практичний досвід, що збільшить почуття компетенції і схильності до суспільної діяльності;
* розвиваючи розуміння важливості громадянської участі.
Ми віримо, що ця програма розширить знання учнів, розвине їхні навички, поглибить їхнє розуміння того, як "народ" - усі ми - може працювати разом, щоб наше суспільство стало кращим.
1. Підготовка
Як визначити суспільну політику. Мета цієї програми знайти специфічне вирішення проблеми і рекомендувати це рішення відповідним органам влади чи урядовій структурі. Зробити це можна через "суспільну політику". Важливо, щоб учні розуміли значення цього терміна.
Відповідно до даної програми, "суспільна політика" - це спосіб, з яким усі згодні, виконання урядом на будь-якому рівні своїх обов'язків, таких, як захист прав особистості і забезпечення загального блага. Деякі політичні програми відображені в законах. Інші містяться в правилах, прийнятих виконавчою владою.
Обговоріть з учнями той факт, що люди часто не можуть вирішити, хто повинен відповідати за вирішення проблем на місцях і в країні. Є три можливі позиції.
а. За вирішення деяких проблем насамперед відповідає уряд.
Наприклад:
Проблема:необхідно захищати життя і майно людей від злочинців і загрози іноземного вторгнення.
Рішення:суспільна політика, спрямована на гарантування безпеки. Звичайно вона полягає, крім усього іншого, у створенні законів і політиці впровадження законів, підтримці збройних сил для національної безпеки.
б. Відповідальність за деякі проблеми повинні поділяти народ і уряд.
Наприклад:
Проблема: необхідно надати учням безкоштовну середню освіту.
Рішення:суспільна політика, відповідно до якої державні і місцеві влади відповідають за забезпечення можливостей освіти для всіх учнів. Батьки відповідають за те, щоб діти приходили в школу вчасно і виконували домашні завдання.
в. За деякі питання відповідають самі люди, а не уряд (за винятком особливих випадків).
Наприклад:
Проблема:доводиться вирішувати сімейні питання про те, як витрачати гроші і яку телепрограму дивитися.
Рішення:особисті проблеми не входять у суспільну політику.
Ми сконцентруємо нашу увагу на перших двох позиціях, тому що одна з головних цілей даної програми - допомогти учням навчитися брати участь в управлінні. Ми хочемо, щоб учні вивчали проблеми, які уряд повинен вирішувати в цілому чи зокрема. Рішення, що потім розроблять учні, повинні включати рекомендації, за яку політику уряд повинний відповідати. У політику, що вони пропонують, також можна включити рекомендації про спільну відповідальність народу в суспільстві.
Процес формування суспільної політики. Важливо, щоб учні зрозуміли головну роль уряду у формуванні суспільної політики (на рівні держави, штату, регіону). Вони також повинні розуміти, що роль держави - це усього лише частина процесу; усі громадяни місцевого співтовариства повинні також брати участь у формуванні суспільної політики. Демократичне прийняття рішень вимагає згоди громадян, щоб ними управляли і щоб вони самі брали участь у цьому управлінні.
Формування політики починається, коли люди в суспільстві визнають наявність певної проблеми. Про неї можуть говорити засоби масової інформації, політики, групи чи громадян інститути влади. Потім люди пропонують свої варіанти вирішення проблеми. Вони намагаються переконати уряд прийняти їхньої пропозиції і реалізувати їх. У ході цього процесу можуть виникати різні думки з приводу вирішення проблеми. Часто виникають альтернативні пропозиції. Процес у цілому містить у собі такі етапи: збір даних, їхній аналіз, оцінку наслідків альтернативних дій, збір підтримки за ту чи іншу пропозицію. Коли люди прийшли до єдиного рішення, вони повинні переконати відповідні державні органи підтримати їхню політику.
Громадяни і процес формування політики. Важливо, щоб учні зрозуміли роль громадян у формуванні суспільної політики. Громадяни можуть бути залучені на будь-якому рівні: вони відвідують суспільні зустрічі, пишуть листи своїм представникам і в газети, телефонують, висувають пропозиції і контрпропозиції, беруть участь у демонстраціях, переконуючи інших громадян прийняти визначену альтернативу, роблять розслідування, висувають власні пропозиції, свідчать на суспільних слуханнях. Цей список можна продовжувати і продовжувати; це показує, як багато є можливостей для громадян брати участь у прийнятті рішень.
2. Залучення дорослих добровольців
Хоча це і не обов'язково, але ви можете запросити дорослих добровільно допомогти учням створити "портфоліо" (комплект матеріалів) класу. Добровольцями можуть бути батьки, пенсіонери, лідери скаутів.
Ось правила для дорослих добровольців. Їх можна скопіювати і роздати помічникам.
Пропозиції, як дорослі добровольці можуть допомогти учнем
*Перевіряти завдання і хід їхнього виконання. Допомогти учнем зрозуміти, які кроки варто почати, щоб зібрати портфоліо. Допомогти їм зрозуміти оцінний лист критеріїв портфоліо.
*Збирати інформацію. Допомогти учням знайти джерела інформації. Поясніть, яким чином треба збирати інформацію. Наприклад, дорослі добровольці можуть допомогти учням:
* знайти інформацію в бібліотеці;
* знайти в довіднику телефони державних органів чи приватних організацій, що можуть мати інформацію по розглянутій проблемі;
* за допомогою комп'ютера вийти на електронні інформаційні лінії (наприклад, Інтернет), що можуть мати додаткову інформацію з проблеми;
* зав'язати контакт із тими людьми місцевого співтовариства, що можуть стати гарним джерелом інформації з розглянутої проблеми;
* написати листа з проханням про інформацію;
* підготуватися до інтерв'ю з потрібними людьми по чи телефоні особисто;
* відвезти учнів туди, де вони зможуть узяти чи інтерв'ю одержати інформацію.
*Готувати презентації. Натренувати учнів робити усні презентації на базі портфоліо. Організувати усні презентації в місцевому співтоваристві.
*Аналізувати досвід. Допомогти учнем підготувати письмові тези пр тім, що вони навчилися, беручи участь у програмі, з якими проблемами зіштовхнулися, що б вони зробили по-іншому при підготовці іншого портфоліо.
При зборі інформації
Допомагаючи учням, дорослі не повинні
* писати за учнів листи, дзвонити від їх імені;
* проводити дослідження там, де це повинні робити самі учні.
При підготовці портфоліо
Дорослі не повинні
* писати за матеріали, що учиться, вхідні в портфоліо;
* чи ілюструвати оформляти матеріали;
* підбирати матеріали для портфоліо.
При підготовці презентацій
Дорослі не повинні готувати презентації за учнів.
3. Оцінка портфоліо, оцінка конкурсу
У додатку міститься форма оцінкових аркушів для вчителя для оцінки портфоліо чи для оцінки суддями конкурсу. Оцінні аркуші для вчителів по усних чи презентаціях для журі конкурсу також містяться в додатку. Ми пропонуємо учителям використовувати ці оцінні аркуші для оцінювання успішності учнів незалежно від того, проводять вони чи конкурс ні.
Як допомогти учням зробити портфоліо
Поясните учням, використовуючи наступний матеріал, як будується портфоліо. Можете змінювати етапи роботи чи додавати свої елементи.
Етап 1
Визначте проблеми суспільної політики вашої місцевої спільноти
1. Обговоріть мету цього етапу з учнями. Цілі цього етапу:
* щоб учні зрозуміли, що їм відомо про проблеми місцевої спільноти;
* щоб вони обговорили ці проблеми з батьками, сусідами й іншими дорослими членами спільноти з метою довідатися їхню думку з проблеми;
* щоб вони зібрали досить інформації для вибору програми, що більшості класів хочеться вивчити;
Портфоліо не можна оцінювати з погляду обраної проблеми. Оцінка повинна ґрунтуватися на тім, наскільки добре клас зібрав, підготував, виклав і оцінив інформацію з проблеми, наскільки добре учні розробили і досліджували пропоновану ними програму дій і план її реалізації.
2. Обговоріть з учнями існуючі проблеми.
Підштовхніть учнів до мимовільної дискусії про існуючі проблемах. Розділіть клас на групи по 2-3 учні і дайте їм завдання. Наприкінці заняття нехай учні викладуть результати й обговорять їх.
3. Домашнє завдання. Можете розділити клас на групи, щоб кожна відповідала за одне чи більш завдань із трьох запропонованих по інтересах і можливостям.
Етап 2
Як вибрати проблему для вивчення в класі
Тепер клас повинен оцінити те, що вони довідалися про проблеми в місцевій спільноті, перед тим як вибрати одну з них для детального вивчення. Ми пропонуємо такі етапи добору.
1. Оцініть зібрану інформацію і виберіть проблему. Підштовхніть учнів до обговорення зібраної ними інформації для першого завдання. Обговоріть такі питання
* Що ви довідалися про проблеми місцевої спільноти від людей, яких ви опитали ?
* Які проблеми здаються вам найбільш важливими ?
* Чи можна вирішити ці проблеми через суспільну політику ?
* Як можна вирішити проблеми, змінивши вже існуючі програми ?
* Які проблеми суспільства хвилюють вас найбільше?
Потім нехай учні виберуть проблему більшістю голосів.
2. В міру необхідності проведіть подальші дослідження. Якщо в учнів не вистачає знання для ухвалення рішення, якщо вони хочуть вивчити інші проблеми, дайте їм відповідні завдання для збору необхідної інформації.
Етап 3
Як зібрати інформацію з проблеми, досліджуваної класом
Коли учні вибрали проблему, їм доведеться зібрати додаткову інформацію для портфоліо. Ми пропонуємо наступні етапи:
1. Визначите джерела інформації. Підштовхніть учнів до обговорення джерел інформації. Додайте до списку місцеві джерела. В міру обговорення кожного джерела запитайте учнів, що вони вже знають про нього і який у них з цим зв'язаний досвід. Можна також запитати, кого вони знають з дорослих, хто зв'язаний з цим джерелом і як до них можна звернутися за інформацією. Наприклад, чи знають вони адвоката, ученого, когось з органів місцевого чи самоврядування місцевого добровольця? Якщо так, то зафіксуйте ці дані для дослідницьких груп.
2. Повторіть схему одержання й обробки інформації. Перш ніж просити учнів зв'язатися з джерелами інформації, упевніться, що в кожну контору звернеться тільки по одній людині, щоб ваше завдання не занадто відволікало завантажені контори від роботи.
3. Зберіть інформацію. Визначите ті джерела інформації, що буде досліджувати ваш клас. Розділите клас на дослідницькі групи, кожної дайте завдання досліджувати одне джерело. Один чи два добровільних учасники можуть допомагати дослідницьким групам виконувати ці завдання..
Етап 4
Створення портфоліо класу
На цей момент у класу повинне бути досить інформації, щоб почати робити портфоліо. Ми пропонуємо наступні етапи роботи.
1.Розділіть клас на групи за розділах портфоліо. Розділіть клас на 4 групи, кожна буде відповідати за одну частину портфоліо.
2. Повторіть завдання й особливості портфоліо. Учні кожної групи повинні розуміти, чого від них очікують.
3. Використовуйте інформацію, зібрану дослідницькими групами. Дані, зібрані дослідницькими групами, придадуться не одній групі. Кожна група повинна отримати необхідну інформацію. От наша пропозиція :
а. Нехай кожна група по черзі виходить перед класом. Зачитує питання, за які вона відповідає.
По ходу читання кожного питання запитаєте в класу, що можна додати істотного. Написані чи видрукувані дані, що придадуться більше, аніж одній групі, можна розмножити і роздати усім.
б. Кожна група повинна працювати над своєю частиною. Група може і не зібрати всіх необхідних даних для відповіді на питання. Якщо так станеться, то вчителі, інші учні і дорослі добровольці повинні допомогти групі навчитися шукати дані.
Портфоліо - це цілеспрямовано відібрані відповідно до особливих критеріїв праці учнів. Зазвичай, портфоліо складається з робіт окремих учнів, але у випадку "Ми, народ... Проект "Громадянин" представлені роботи цілого класу, що колективно працює над проблемою їхньої громади. Виставка чи набір документів не повинні бути просто зібранням усього, що учні знайдуть з даної теми. Радше, портфоліо повинно містити матеріали, що відбивають найкращі спроби учнів вирішити проблему.
Деталі портфоліо
У портфоліо класу має бути представлена робота всіх чотирьох груп. Там буде два розділи: розділ для показу і розділ документів. Будь ласка, уважно прочитайте пояснення.
1. Розділ для показу. Цей розділ повинен складатися з чотирьох плакатних аркушів на картоні чи подібному матеріалі, кожний з який не повинен бути розміром більшим 80 см. х 100 см. Робота кожної з чотирьох груп повинна міститися на цьому 4-стулчастому стенді. Цей стенд потрібно зробити так, щоб його можна було поставити на стіл, повісити на стіну і тощо.
Виставлені матеріали можуть містити в собі письмові повідомлення, список джерел, схеми, графіки, фотографії, оригінальні малюнки і т.д.
2. Розділ документів. Кожна група повинна з усіх матеріалів відібрати ті, котрі є найкращим документом чи доказом їхнього дослідження. Ці матеріали варто помістити в папку завтовшки 5 сантиметрів. Чотири секції необхідно розділити кольоровими аркушами. Папка повинна включати загальний зміст і кожен розділ.
Етап 5
Презентація портфоліо
Ми настійно рекомендуємо, щоб кожен клас провів усну презентацію до того, як представити свою роботу перед іншим чи класом дорослими.
Усна презентація - за формою є слуханням, де кожна з 4 груп представляє свій розділ і відповідає на питання журі. Сама процедура схожа на слухання, проведені в органах уряду.
Кульмінаційна діяльність - модель оцінки презентації.
Критерії оцінки готовності портфоліо
Критерії для кожної секції портфоліо
Закінченість
Ви включили туди усе, що необхідно?
Ясність (Чіткість)
* Чи добре ви організували вашу презентацію з портфоліо?
* Ваше портфоліо написано чітко, чи перевірені граматичні й орфографічні помилки?
* Чи легко зрозуміти ваші головні докази і судження?
Інформація
* Чи правдива інформація?
* Чи важлива та інформація, що ви включили для розуміння вашої теми?
Підтвердження
* Чи наводите ви приклади, щоб підкреслити ваші головні думки?
* Чи добре ви продумали ваші головні доводи?
Графічне оформлення
* Чи добре графічне оформлення поєднується зі змістом вашого розділу?
* Чи містить воно графічну інформацію? Чи є підпис або заголовок?
* Чи допоможе графічне оформлення людям зрозуміти вашу виставку?
Документи
* Є чи у вас документальне підтвердження вашого розділу?
* Ви використовували гідні довіри і різні джерела?
* Чи добре ваша документація відображає виставку?
* Чи відібрали ви кращі і найважливіші джерела інформації?
Законність (конституційність )
* Чи пояснили ви, що запропонована вами політика не порушує конституцію?
Критерії для усього портфоліо
Переконливість
* ваше портфоліо дійсно переконує, що обрана вами проблема важлива?
* чи безпосередньо пропоноване рішення зв'язане з проблемою?
* чи у вашому портфоліо пояснюється, чому народ може підтримати вашу програму?
Практичність
* наскільки пропонована вами програма практична і реалістична?
* чи реалістичний ваш план підтримки програми?
Координація
* як чотири частини портфоліо поєднуються між собою, не повторюючи інформацію?
* як розділ документів вашого портфоліо підтверджує фактами ваше портфоліо для показу?
Оцінка (підведення підсумків)
* як секція підведення підсумків оцінює розвиток вашого портфоліо, показує, що ви ретельно обміркували ваш досвід?
* ви можете показати, чому ви навчилися в процесі роботи над портфоліо?
Етапи конкурсу
Час. На кожному слуханні хтось повинен стежити за часом. Вони не входять у журі. Варто строго дотримуватись десятихвилинних рамок для кожної групи, чотири хвилини - для презентації і шість хвилин - для відповідей на питання. Коли залишається одна хвилина, той, хто стежить за часом повинен підняти картку і тихо повідомити журі, коли час відповідей на питання минає. Коли він закінчиться, той, хто стежить за часом повинен голосно сказати: "Час!"
Необхідно як можна ретельніше дотримуватися часового режиму. На прохання журі проте можна додати час, щоб компенсувати втрату часу через об’єктивні причини. Наприклад, якщо член журі витратив багато часу, формулюючи своє питання, учням можна дати додатковий час для відповіді.
Добір журі. Наступні рекомендації допоможуть вам відібрати членів журі:
- для кожного з п'яти портфоліо повинне бути своє журі, що складається з трьох чоловік;
- журі повинне складатися з людей, що добре орієнтуються у політичному процесі, поточних проблемах суспільства, громадянській освіті і його зв'язку з громадянською участю;
- членами журі повинні бути обізнані громадяни із громадського і приватного сектора.
Матеріали. Потрібно забезпечити кожного члена журі необхідною кількістю екземплярів таких матеріалів:
* інструкція для членів журі;
* оцінкові аркуші портфоліо:
а) оцінкові аркуші розділів портфоліо - по одному на кожну з чотирьох секцій;
б) загальний оцінковий листок портфоліо;
* один підручник.
Якщо учні проводять усні презентації, то членам журі знадобляться:
* інструкції для журі стосовно усних презентацій;
* критерії для оцінки усних презентацій;
* оцінкові аркуші усних презентацій (переважніше іншого кольору):
а) оцінковий листок презентацій груп - по одному листку на кожну з чотирьох груп;
б) загальний оцінковий листок для презентацій.
Оцінки журі. Проведіть коротку нараду з членами журі й уважно проговоріть загальні цілі проекту.
Повторіть кожний з наступних пунктів:
* інструкцію для журі: портфоліо, виставка і секція документів;
* оцінкові аркуші портфоліо (один листо для кожної з 4 секцій);
* загальний оцінковий листок щодо портфоліо.
Якщо учні будуть робити усні презентації, то повторіть наступне:
* інструкцію для журі по усних презентаціях;
* оцінкові аркуші для усних презентацій:
а) по одному листку для кожної з чотирьох групових презентацій;
б) загальний оцінковий листок для усних презентацій.
Вам знадобиться журі з трьох чоловік для кожних п'яти представлених портфоліо. Кожне портфоліо варто оцінити приблизно за 45 хвилин. Кожна усна презентація повинна бути розрахована на годину.
Наприклад, якщо представлено 17 портфоліо, вам знадобиться принаймні 3 групи журі по 3 чоловік у кожній. Дві групи будуть оцінювати по 6 портфоліо, а одна - 5.
Зберіть оцінні аркуші в журі. Упевніться, що ви зібрали всі оцінні аркуші, і перевірте, чи чітко вони написані, чи можна їхній зрозуміти.
Оцінковий листок портфоліо. Розділ 1
Як трактується проблема
Оцініть за п'ятибальною системою. Використовуючи загальний оцінковий листок портфоліо, оцініть портфоліо в цілому.
1. погано
2. задовільно
3. середньо
4. вище середнього
5. відмінно
Член журі_____________________________________ дата____________
Загальний оцінковий листок портфоліо
учитель__________________
клас___________________
школа__________________
Оцініть портфоліо за п'ятибальною системою, використовуючи такі критерії.
1 - погано
2 - задовільно
3 - середньо
4 - вище середнього
5 - відмінно
Будь ласка, оцініть якість портфоліо за стобальною системою. Ці бали використовують тільки як висновок. Варто розподіляти бали за такою схемою:
відмінно 90 - 100 балів
дуже добре 80 - 89 балів
середньо 70 - 79 балів
нижче середнього 0 - 69 балів
Член журі__________________________________________________дата_____
Критерії оцінки усних презентацій
Подані нижче критерії підходять для оцінки конкуруючих усних презентацій портфоліо. Ці критерії не збігаються з критеріями оцінки виставок портфоліо. Загальний бал з портфоліо й усних презентаціях визначить розташування місць по класах.
Оцініть усні презентації за п'ятибальною системою, використовуючи такі фактори.
Критерії оцінки презентації кожної групи
1. Важливість. Група дійсно вибрала самі значні аспекти свого портфоліо для усної презентації?
2. Розуміння. Презентація дійсно показала, що виступаючі розуміють суть і аспекти проблеми? альтернативних програм по проблемі? їхньої власної програми? їхнього плану дій?
3. Аргументація. Чи адекватно група представила свої позиції? Чи адекватно вони захищали їх, відповідаючи на питання?
4. Відповіді на питання. Чи добре група відповідала на поставлені питання?
5. Спільна робота групи. Чи більшість учнів бралася участь у презентаціях? Чи так само вони розділили відповідальність? Чи показували всі повагу до думок інших?
Критерії до оцінки всієї усної презентації ( у цілому )
1. Переконливість. Презентація в цілому пропонує переконливу програму для суспільної політики?
2. Координація. Чи зрозуміла презентація кожної з груп? Чи пов'язані всі презентації між собою і чи доповнювали вони одна одну?
Оцініть за стобальною системою презентацію в цілому. Врахуйте загальну успішність так само, як творчість і оригінальність.
відмінно 90 - 100 балів
дуже добре 80 - 89 балів
середньо 70 - 79 балів
нижче середнього 0 - 69 балів
Оцінковий листок для усних презентацій: Група 1
Як бачиться проблема
Оцініть кожен із критеріїв за п'ятибальною системою (для кожної групи використовуйте різні екземпляри оцінкових аркушів). Використовуйте загальний оцінковий листок для усних презентацій, щоб оцінити презентації з портфоліо в цілому, записати бали для кожної з чотирьох груп і вивести загальний бал.
1 - погано
2 - задовільно
3 - середньо
4 - вище за середнє
5 - відмінно
Член журі___________________________________________дата_____
Як визначити і проаналізувати проблему
Імена учасників групи________________________________
__________Дата_________________________________________________________________________
Проблема____________________________________________________________________
1. Ви і ваші сусіди вважаєте, що ця проблема важлива? Чому?
2. На якому рівні уряду чи державних органів можна вирішити цю проблему?
3. По якій програмі, якщо взагалі по програмі, уряд повинен вирішувати цю проблему?
Якщо є така програма, то дайте відповідь на такі питання:
* Які переваги і недоліки цієї програми?
* Як можна поліпшити цю програму?
* Чи потрібно замінити цю програму на щось інше? Чому?
* Чи є у вашій місцевості такі, хто не погоджується з цією програмою? З чим вони не згодні?
4. Де можна отримати додаткову інформацію про цю проблему і про те, що окремі особи і групи думають з цього приводу?
5. Чи є інші проблеми у вашій місцевості, які, на ваш погляд, варто вивчити? Що це за проблеми?
Форма для інтерв'ю
Ім'я________________________________________________________________
Проблема ______________________________________________
____________1. Ім'я людини, у якої беруть інтерв'ю
Хто ця людина (наприклад: бізнесмен, пенсіонер, батько, студент, доброволець спільноти)
Замітка: якщо людина не хоче згадувати своє ім'я, варто поважати її бажання.
2. Поясніть людині, яку проблему ви вивчаєте. Задайте їй такі питання. Запишіть його відповіді.
а) Ви вважаєте, це важлива проблема? Чому?
б) Як ви думаєте, інші члени нашої спільноти теж вважають це важливою проблемою? Чому?
в) Чи є програма для вирішення цієї проблеми? Якщо так, то яка?
Якщо є така програма, то задайте такі питання:
* Які переваги цієї програми?
* Які недоліки цієї програми?
* Як можна поліпшити цю програму?
* Чи потрібно її змінити ? Чому ?
* Чи є не згодні з цією програмою у вашій місцевій спільноті? З чим вони не згодні?
г) Як ви думаєте, де ми (я чи мої однокласники) зможемо отримати інформацію про цю проблему і про різні погляди людей на цю проблему?
Форма аналізу друкованих джерел
Ім'я__________________________________________________________________________
Дата_________
________________________________________________________________Проблема_____________________________________________________________________
Назва і дата публікації
Заголовок статті
1. Як автор статті ставиться до проблеми, описаної в статті?
2. Його основні позиції
3. Яку програму, якщо така існує, повинне проводити держава по цій проблемі?
Якщо є така програма, то відповісти на наступні питання:
*Які переваги цієї програми?
* Які недоліки цієї програми?
* Як можна поліпшити програму?
* Чи потрібно її змінювати? Як?
* Чи є не згодні з даною програмою у вашій місцевій спільноті?
Форма думок про конституцію
Конституція США і Білль про права накладають обмеження на те, що уряд може зробити для захисту прав своїх громадян. Те ж саме і конституцією кожного штату.
Коли ми пропонуємо уряду прийняти якусь програму чи ввести якийсь закон по проблемі, важливо, щоб ми не чекали від уряду, що він зробить щось заборонене федеральними чи законами конституціями штатів.
Перевірочний лист
1. Державі (уряду) заборонено обмежувати свободу віросповідання людини. Наша програма не порушує (порушує) це обмеження уряду. Поясніть, чому?
2. Уряду не дозволяється чи несправедливо без пояснень обмежувати право людини на самовираження через свободу слова, листування чи іншими способами. Пропонована нами програма не порушує (порушує) це обмеження влади. Поясніть, чому?
3. Державі заборонено позбавляти життя людину, свободи приватної власності без справедливого слухання справи в суді чи перед іншими органами уряду. Пропонована нами програма не порушує (порушує) цей принцип. Поясніть, чому?
4. Державі заборонено вторгатися у приватний будинок без дуже вагомих на те причин.
Пропонована нами програма не порушує (порушує) цей принцип. Поясніть, чому?
5. Державі заборонено приймати закони, що дискримінують людей за принципом раси, віросповідання, віку, становища чи статі.
Пропонована нами програма не порушує (порушує) цей принцип.
Поясніть, чому.
Підведення підсумків
Викладіть на письмі, чому ви вважаєте, що пропонована вами програма не порушує федеральних законів і конституцій штатів.
Вперед |