Розвиток навичок соціального спілкування. Інтерактивні методи навчання
Основною метою викладання основ демократії є вироблення у школярів власної позиції стосовно питань влади, особистої свободи, громадянської відповідальності і законності. Школярі повинні навчитися, зіштовхуючись із проблемами сучасного суспільства, з різними суспільно-політичними питаннями, застосовувати отримані знання. Крім цього, застосовувані методи навчання допомагають розвивати у школярів активну життєву позицію. Вони здобувають навички
колективної роботи з досягнення загальних цілей, умінню оцінювати ситуацію, приймати рішення в спірних питаннях і відстоювати його. Інтерактивні методи також допомагають учням зрозуміти, як функціонують владні структури держави.Базові навчальні прийоми при вивченні громадянознавчих дисциплін містять у собі, крім інших, проведення учнями законодавчих слухань, засідань апеляційних судів, зборів міської громадськості.
Законодавчі слухання
Слухання з питань законодавства проводяться в комітетах Конгресу США й інших законодавчих органах з метою збору інформації, на підставі якої виробляються рекомендації з питань, урегульованих існуючими чи розроблювальними законами. Проведення таких слухань є основним обов'язком законодавчої гілки влади.
Участь у занятті, що моделює законодавчі слухання, дає можливість учням краще зрозуміти мету і механізм проведення таких слухань, а також роль і обов'язки членів комітету. Учасники також здобувають навички визначення і формулювання ідей, інтересів і цінностей, зв'язаних із предметом обговорення.
Методичні рекомендації
перевозка пассажиров1.Підготовча робота. Допоможіть школярам розібратися в питанні, обговорюваному на законодавчому слуханні. Вам необхідно переконатися в тому, що школярі чітко уявляють собі роль комітетів у законотворчому процесі.
2.Залучення фахівців. Запросіть на урок представника місцевої законодавчої влади чи місцевого відділення якої-небудь федеральної організації.
3.Розподіл ролей. Поясніть учням мету проведеного слухання і розподіліть ролі між учасниками заняття.
a)Законодавці. Звичайно до складу комітету входять шість законодавців, але в залежності від ситуації в класі їхнє число може бути іншим. Призначте одного з членів комітету головою, що веде слухання.
б) Свідки. Число приваблюваних свідків залежить від розглянутого питання.
в) Секретар. Ця роль має необов'язковий характер. Репортер записує хід обговорення і представляє огляд усіх думок, висловлених у ході засідань комітету.
* Джерело: Foundations of Democracy: Teacher's Guide, Selected Lessons.Copyright ї 1996 Center for Civic Education, Calabasas, California. Translated and printed with permission. All rights reserved.
г) Представники преси. Ці ролі також необов'язкові. Однак вони можуть допомогти учнем зрозуміти функції преси в демократичному процесі. Відберіть учнів, що будуть представляти газети різного напрямку. Попросіть їх провести інтерв'ю з членами комітету, викликаними на слухання свідками, і описати хід засідань, а також написати короткі статті про розглянуте питання. Результати своєї роботи вони повинні представити для обговорення класу.
4.Підготовка учасників заняття. Надайте час учасникам гри для підготовки відповідно до прийнятих ролей до проведення парламентських слухань.
a) Члени комітету повинні підготуватися, щоб задати ключові питання свідкам по темі. Свідки повинні визначити свої позиції по темі слухань, підготувати вступну заяву, бути готовими до питань членів комітету;
б) Свідки можуть захотіти почати дискусію з іншими свідками по темі засідання;
в) При необхідності надайте можливість брати участь у роботі школярів запрошеному фахівцю чи дозвольте учнем використовувати його допомогу при виробленні своєї позиції з розглянутого питання.
5.Підготовка приміщення. Створіть у класі обстановку, що нагадує зал засідань комітету. Поставте стіл для членів комітету, передбачте робоче місце офіційного репортера, місця для свідків. Підготуйте молоток для голови і таблички з іменами учасників засідання і позначенням їхніх ролей. Можливо, вам удасться провести заняття в залі засідань комітетів місцевих законодавчих зборів.
6.Проведення слухань. Процедура проведення слухань повинна бути такою:
a) Голова комітету відкриває засідання, зачитує законопроект і повідомляє порядок виклику свідків.
б) Голова комітету викликає кожного свідка. Свідок робить вступну заяву, після якої ідуть питання членів комітету. Ви можете ввести регламент роботи комітету, звичайно це 3-4 хвилини на заяву і 5-6 хвилин на питання членів комітету. Призначте учасника слухань, що буде стежити за дотриманням регламенту.
в) Першим задає питання свідку голова комітету, за ним - члени комітету. Однак будь-який член комітету може поставити запитання чи зробити заяву в будь-який час протягом роботи комітету.
г) Після того як були вислухані свідки, члени комітету вивчають їх покази, обговорюють розглянутий законопроект і вирішують, яким буде наступний етап роботи комітету.
7.Підведення підсумків гри. Хід обговорення залежить від розглянутого законопроекту. Після того як комітет оголосить своє рішення, обговоріть з учнями факти й аргументи, представлені на слуханнях, оцініть сильні і слабкі сторони позицій учасників засідання. Попросіть школярів оцінити користь від їхньої участі в занятті. Закінчіть обговорення дискусією про ефективність таких занять, попросите хлопців оцінити якість своєї роботи. Обговоріть роботу запрошеного фахівця, якщо він брав участь у слуханнях.
Розгляд законопроектів у парламенті
Дебати в законодавчих зборах мають позитивну роль при створенні законів. Рольова гра дає учасникам можливість глибше зрозуміти мету і значення роботи законодавчих органів при створенні законів і обговоріть проблеми суспільно-політичного життя.
Методичні рекомендації
1.Підготовча робота. Допоможіть учням зрозуміти значення предмета обговорення при проведенні дебатів у законодавчих зборах. Вам також треба переконатися в тому, що учні розуміють, як законопроекти стають законами.
2.Залучення фахівців. Зв'яжіться з членами законодавчих зборів чи штату Конгресу, чи з працівниками їхніх апаратів для того, щоб вони допомогли вам при проведенні заняття.
3.Розподіл ролей. Нехай учні являють собою законодавчі збори, а один з них чи учитель візьме на себе роль голови. Потім законодавці повинні розділитися на групи, що представляють різні підходи до розглянутого питання. Ви можете також призначити офіційного секретаря, зобов'язаного при проведенні дебатів записати ключові моменти дискусії.
4.Підготовка учасників заняття. Надайте час учасникам гри для підготовки до проведення парламентських слухань відповідно до прийнятих ролей.
Кожній групі треба вибрати свого представника і репортера. Перш ніж виробити своє ставлення до обговорюваної проблеми, учні повинні ретельно вивчити і проаналізувати проблему. У деяких випадках від них буде потрібно запропонувати виправлення до обговорюваного закону. В інших - їм потрібно буде підготувати законопроект, покликаний дозволити пропоновану для обговорення проблему.
Після того, як усі групи підготують свої виправлення законопроект, представники групи повинні будуть звернутися до головуючого з проханням включити розгляд їхньої пропозиції до порядку денного. Пункти порядку денного повинні подаватися в порядку надходження. Запропонуйте хлопцям обговорити загальні місця у своїх виправленнях законопроектах чи з представниками інших груп для можливого вироблення спільного документа.
5.
Підготовка приміщення. Для того щоб класна кімната нагадувала зал законодавчих зборів, поставте столи для голови й офіційного секретаря, а також трибуну для виступаючих. Приготуйте молоток для голови і таблички з прізвищами і ролями учнів. Спробуйте провести заняття в залі місцевих законодавчих зборів.6.Проведення законодавчих дебатів. Перед кожним етапом дебатів необхідно встановити регламент. Голова повинен мати право переривати виступаючих, якщо вони перевищують час, відведений на виступ. Проведіть дебати відповідно до нижчевикладеного плану:
a) Голова відкриває засідання, нагадує, що рішення буде прийматися простою більшістю голосів, повідомляє предмет обговорення і запрошує до дискусії.
б) По першому пункті порядку денного виступає представник групи депутатів, що запропонували його. Представник встає, звертається до голови і коротко викладає зміст запропонованого документа. Після виступу представник може запросити двох інших членів своєї групи виступити з доповненнями до його доповіді.
в) Після обговорення документа законодавці проводять дебати. Члени інших груп можуть задавати питання, критикувати чи пропонувати зміни.
г) Ці кроки повторюються під час обговорення документів, запропонованих іншими групами.наркология челябинск, отказ от наркотиков, закодироваться цена
д) Після закінчення дебатів по всіх запропонованих документах законодавці можуть вирішити: (1) що треба провести голосування по одному з законопроектів, (2) що сесію треба продовжити для того, щоб групи законодавців могли глибше вивчити запропоновані законопроекти. Якщо сесія продовжена, кожна група збирається, щоб вирішити, як вона буде надалі діяти. Група законодавців може вирішити, підтримати один із запропонованих документів, внести поправки чи виробити компромісний законопроект.
е) При поновленні сесії голова пропонує поставити на голосування один із законопроектів, внести виправлення в один з законопроектів чи внести на розгляд компромісний варіант. Якщо запропоновані поправки чи компромісний варіант законопроекту, то по кожному з них окремо проводяться дебати і голосування.
ж) Ця процедура повторюється доти, поки законопроект не проходить чи закінчується час, відведений на сесію.
7.Підведення підсумків гри. Хід обговорення залежить від розглянутого законопроекту. Обговоріть з учнями факти й аргументи, представлені на слуханнях, оцініть сильні і слабкі сторони позицій учасників. Попросіть школярів оцінити користь, винесену ними з проведеного заняття. Закінчите обговорення дискусією про ефективність таких занять, попросіть оцінити якість своєї роботи. Обговоріть роботу запрошеного фахівця, якщо він брав участь у законодавчих дебатах.
Спрощений судовий розгляд ( суд pro se)
Така рольова гра дозволяє учням провести судовий розгляд з мінімальною кількістю учасників і найпростішою процедурою. У суді беруть участь троє: суддя, що вислухує обидві сторони і виносить рішення; позивач - людина, що звертається в суд із заявою; і обвинувачуваний у порушеннях чи нанесенні збитків.
У ході такої гри учні отримають спрощене представлення про те, як приймаються судові рішення. При цьому весь клас має можливість активно брати участь у діях суду.
Методичні рекомендації
1.Підготовча робота. Допоможіть учням познайомитися з фактами і зрозуміти суть справи.
2.Залучення фахівців. Запросіть прокурора чи суддю для участі в занятті.
3.Розподіл ролей. Розділіть клас на три рівні групи: судді, позивачі й обвинувачувані.
4.Підготовка учасників заняття. Нехай учні зберуться у своїх групах, щоб допомогти один одному підготуватися до заняття.
Запропонуйте суддям вивчити обставини справи і підготувати питання, що вони хотіли б задати позивачам і відповідачам на стадії усного представлення обставин справи сторонами. Питання повинні допомогти внести ясність в обставини справи, по якому судді необхідно прийняти рішення. Постарайтеся, щоб група учнів, що виконують ролі суддів, освоїла прості правила ведення процесу:
a) Позивач повинен виступати першим, перерва не захистом. Представники відповідача (захисники) представляють свої доводи другими.
б) Дозволяється короткий обмін думками між обома сторонами судового розгляду.
в) Суддя має право переривати виступ сторін у будь-який час, щоб задати питання, що він вважає необхідними для прояснення обставин справи.
Попросите членів груп позивачів і відповідачів підготувати вступне слово й аргументи в підтримку своєї позиції в справі.
5.Підготовка приміщення. Оскільки в одній класній кімнаті буде відбуватися одночасно кілька засідань суду, підготуйте три групи столів для трьох груп учасників.
6.Проведення судових слухань. Перед початком заняття складіть групи, у кожну з який входив би суддя, позивач і відповідач. Поєднувати учасників у групи легше, якщо їм видати "значки", по яких можна визначити, хто суддя, хто позивач, а хто відповідач.
Проведіть заняття у відповідності з наступною процедурою:
a) Поясніть суддям, що як тільки з'являється позивач і відповідач, вони можуть починати засідання суду.
б) Суддя спочатку повинен вислухати усне представлення кожної зі сторін. Для цього необхідно установити відповідний регламент.
в) Позивач наводить свої докази і відповідає на питання судді.
г) Відповідач наводить свої докази і також відповідає на питання судді.
д) Суддя просить обидві сторони зробити короткий обмін думками між собою.
е) Суддя виносить своє рішення й обґрунтовує його.
7.Підведення підсумків гри. Хід обговорення залежить від розглянутого судового розгляду. Почніть з того, що попросіть суддів розповісти про прийняті рішення і їхнє обґрунтування. Обговоріть з учнями факти й аргументи, представлені на судових розглядах, оцініть сильні і слабкі сторони позицій учасників. Попросіть самих школярів оцінити хід судових розглядів. Закінчіть обговорення дискусією учасників про ефективність таких занять, попросіть їх оцінити якість своєї роботи. Якщо прокурор чи суддя брали участь у занятті, то обговоріть і їхню роботу.
Апеляційний суд
Суд, що складається з колегії суддів, повинен розглянути рішення суду першої інстанції. Свідки не залучаються, основні факти із судової справи заново не розслідуються. Апеляційний суд повинен вирішити юридичні питання, зв'язані з постановою суду першої інстанції: чи правильно застосований закон, конституційний чи цей закон, чи справедливо постанова суду. У багатьох випадках робота такого суду подібна проведенню дебатів, тому що кожна сторона наводить свої аргументи на розгляд суддів.
Методичні рекомендації
1.Підготовка до заняття. Допоможіть учням розібратися з фактами, юридичними і конституційними питаннями, що виникли в зв'язку із судовою справою. Переконайтеся, що учні зрозуміли мети і механізми роботи апеляційних судів.
2.Залучення фахівців. Запросіть прокурора чи суддю для участі в занятті.
3.Розподіл ролей. Призначте учнів, що будуть виконувати ролі суддів. Колегія суддів може складатися з п'яти, семи чи дев'яти суддів. Учнів, що залишилися, розділіть на дві групи. Вони будуть представляти сторони, що беруть участь у суді. Одна група представляє особу чи групу осіб, що подали заяву в суд, тобто позивача. Інша - особу чи групу осіб, що захищається від обвинувачення, тобто відповідача.
4. Кожна група повинна зібратися, щоб виробити свою стратегію поведінки в суді. У кожній групі вибирається один чи два учні, що будуть представляти свою групу у суді.
Члени апеляційного суду повинні зібратися, щоб обговорити представлені на опротестування справи і підготувати питання. Їм потрібно вибрати зі свого складу головного суддю, що буде головувати на слуханнях. Головний суддя викликає представників обох сторін для викладу позицій, члени суду можуть у будь-який час переривати їх виступ питаннями.
Учасники не повинні розглядати факти, наведені судом першої інстанції. Обговорення не повинно обмежуватися лише юридичною стороною питання. Можна висловлювати будь-які розуміння (філософські, теоретичні, концептуальні, практичні), що стосуються розглянутої справи. Учасники у своїй роботі повинні спиратися на положення, чітко виражені чи припускаються в Конституції США.
5.Підготовка приміщення. У класі столи розставляються так, щоб він нагадував зал апеляційного суду. Стіл, за яким сидять члени суду, може знаходитися в центрі. Столи представників сторін розташовані навпроти. Можна провести заняття в дійсному залі засідань апеляційного суду чи в аудиторії юридичного інституту.
6.Проведення заняття. Головний суддя оголошує засідання суду відкритим. Він повинен стежити за дотриманням порядку розгляду справи.
a) Кожній із сторін надається від п'яти до десяти хвилин для викладу своєї позиції і п'ять хвилин для дискусії з протилежною стороною. Головний суддя повинен викликати учасників у такому порядку:
Позивач - Виклад позиції
Відповідач - Виклад позиції
Позивач - Дискусія з представником відповідача
Відповідач - Дискусія з представником позивача
б) Під час виступу чи після нього судді можуть і повинні задавати питання представникам сторін для роз'яснення їхніх позицій. Перед тим як відповісти, виступаючі можуть попросити перерву, щоб проконсультуватися з іншими членами своєї групи. Зазвичай представникам сторін дається три хвилини перед тим, як їм почнуть задавати перші питання.
в) Після виступів сторін судді повинні приступити до обговорення. Після обговорення викладених аргументів сторін, вони повинні прийняти більшістю голосів рішення щодо розглянутої справи. Кожен суддя повинен обґрунтувати своє рішення.
7.
Підведення підсумків гри. Хід обговорення залежить від розглянутої справи. Почніть з того, що попросіть суддів поділитися з класом своїми доводами при ухваленні рішення. Судді повинні викласти і протилежні доводи. Обговоріть з учнями факти й аргументи, представлені на слуханні, оцініть сильні і слабкі сторони позицій учасників. Попросіть школярів оцінити користь, що вони винесли з проведеного заняття. Закінчіть обговорення дискусією про ефективність таких занять, попросите оцінити якість своєї роботи. Якщо хто-небудь із запрошених брав участь у занятті, обговоріть його роботу теж.Разом із класом обговоріть рішення суду. Для того щоб в учнів не створилося думки, що існує єдине "правильне" рішення, зверніть увагу класу на доводи противної сторони. Допоможіть учнем зрозуміти доводи як прихильників, так і супротивників прийнятого судом рішення.
Мировий суд
У мировому суді незалежна сторона допомагає вирішити протиріччя чи суперечки між представниками протилежних інтересів, наприклад, між профсспілковими активістами обох сторін і роботодавцями - сторонами у цивільній суперечці. Мирові судді зустрічаються аби налаштувати обидві сторони на згоду. Мирові взаєморозуміння між ними, внести ясність у розглянутий конфлікт і досягти прийнятного судді не мають права вимагати виконання своїх рішень. Ця рольова гра допомагає учням довідатися про альтернативні способи рішення суперечки і зрозуміти, що не всі розбіжності необхідно вирішувати в залі суду.
Методичні рекомендації
1.Підготовча робота. Допоможіть учнем розібратися у фактичному матеріалі розглянутої суперечки. Ви повинні також переконатися у тому, що учні розуміють призначення мирових судів, їхня відмінність від інших форм судового розгляду, механізм дії таких судів.
2.Залучення фахівців. Запросіть мирового суддю чи прокурора взяти участь у занятті.
3.Розподіл ролей. Розділіть клас на три групи: мирові судді і дві сторони, що сперечаються.
4.Підготовка учасників заняття. Нехай учні зберуться у своїх групах для того, щоб допомогти один одному підготуватися до заняття.
Попросіть мирових суддів познайомитися з матеріалами діла і підготуватися до виконання своїх обов'язків. Розкажіть суддям про порядок проведення засідань мирового суду. Мировий суддя повинен:
a) Запросити на засідання суду сторони і пояснити їм, як буде проходити суд. Довести до їхнього відома, що ніхто не зобов'язує їх прийти до згоди, що у завдання суддів входить ведення засідання і забезпечення можливості вільного викладу своєї позиції кожною зі сторін.
б) Допомогти кожній стороні викласти свою позицію у виниклому конфлікті. Задавати тільки навідні запитання, наприклад: "Що сталося потім?". Уважно вислухати учасників суперечки. Не дозволяти протилежній стороні переривати виступ іншої сторони.
в) Визначити, які розуміння й інтереси можуть об'єднати що сперечаються, допомогти їм побачити вигоду в співробітництві і нагадати сторонам про те, що вони можуть захотіти підтримувати відносини і надалі. Мировий суддя не повинен намагатися визначити винну сторону у конфлікті
г) Допомогти конфліктуючим сторонам знайти шляхи вирішення спірних питань. Допомогти оцінити різні способи виходу з конфліктної ситуації.
д) Допомогти сторонам скласти угоду, у якій були б чітко сформульовані обов'язки сторін при вирішенні конфлікту.
е) Попросіте сторони, що беруть участь у конфлікті, підготувати свої виступи в суді, обміркувати, з яких питань вони могли б піти на компроміси.
5.Підготовка приміщення. Тому що в класі одночасно будуть працювати кілька груп, підготуйте кілька робочих місць із трьох-чотирьох столів.
6.Проведення засідання світового суду. Перед початком заняття складіть групи, у кожну з який увійдуть світовий суддя і по одному представнику з конфліктних груп. Ви можете посадити спочатку за кожне робоче місце по світовому судді, потім попросити по одному представнику з кожної конфліктної групи приєднатися до них. Об'єднання в групи відбудеться швидше, якщо в учасників будуть значки, що вказують їхню роль у грі. Підготуйте додаткові завдання для груп, що раніш інших закінчать свою роботу.
Процедура проведення світового суду
Початок засідання. Мировий суддя садить конфліктуючі сторони і пояснює їм правила проведення засідання суду. Він заявляє сторонам, що в його завдання не входить з'ясування того, яка зі сторін права, він лише повинен допомогти їм прийти до обопільної згоди.
Виклад позицій сторін. Кожна сторона розповідає про те, що викликало конфлікт. Першою виступає сторона, що подала скаргу. Виступ не можна переривати.
Уточнення обставин конфлікту. Мировий суддя намагається визначити, по яких позиціях сторони мають спільну думку.
Пошук можливих шляхів вирішення конфлікту. Мировий суддя складає список розбіжностей і запитує кожну сторону, як, на її думку, можна вирішити цю розбіжність. На підставі висловленого світовий суддя розглядає кілька можливих рішень і намагається знайти рішення, що задовольняє обидві сторони.
Вироблення угоди. Мировий суддя допомагає сторонам дійти згоди. Ця угода повинна бути зафіксована на папері. Сторони також повинні визначити, що відбудеться у випадку, якщо хто-небудь порушить укладену угоду.
7. Підведення підсумків гри. Хід обговорення залежить від розглянутого конфлікту. Почніть з того, що попросіть мирових суддів розповісти про досягнуті угоди. Якщо цього не вдалося зробити, попросіть мирового суддю пояснити, що було перешкодою до досягнення угоди. Попросіть учнів оцінити сильні сторони позицій учасників конфлікту і те, яким образом вони ці позиції захищали. Попросіть учнів оцінити винесену з заняття користь. Закінчіть обговорення дискусією про ефективність таких занять, попросіть оцінити якість своєї роботи. Якщо хто-небудь із запрошених брав участь у занятті, його роботу також обговоріть.
* городяни, що займають виборні посади і представляють жителів у міській раді
* представники груп населення, що підтримують розглянуту на збори пропозицію
* представники груп населення, налаштованих проти розглянутої на зборах пропозиції
* представники населення, секретар.
4.Підготовка учасників заняття. Надайте час учасникам зборів для підготовки відповідно до їхніх ролей.
5.Підготовка приміщення. У класі повинен знаходитися стіл для голови і членів міської ради, окремий стіл для секретаря і трибуна для виступаючих. Необхідний молоток для голови і таблички з вказівкою імен що учаться і виконуваних ними ролей. Спробуйте провести заняття в залі засідань місцевих законодавчих зборів.