Західноукраїнський ресурсний 
інтернет-портал 
дистанційної освіти
з суспільно-гуманітарних наук
Проект Центру політичних досліджень
Матеріали з курсунадані 
кафедрою політології ЛНУ ім.І.Франка

 

 

Автор курсу

Анатолій РОМАНЮК,
кандидат філософських наук, доцент

 

 

Про курс “Порівняльна політологія
(Порівняльний аналіз політичних систем країн Західної Європи).

Головна особливість політичної науки щодо природничих наук полягає в тому, що в своєму розвитку вона не може спиратися на експериментальні результати і не має можливості перевіряти отримані результати та висновки в “заданих умовах” або в штучно створених умовах із заданими параметрами. Це в однаковій мірі стосується аналізу політичних явищ як на макрорівні, так і на мікрорівні. Ми не можемо нажаль, а може і на щастя, зробити дубль жодної політичної події. Оскільки, в політичних науках експеримент як науковий метод є неможливим, то його роль виконує порівняння. Наявність сьогодні більше 200 самостійних країн дає можливість дослідникам знаходити подібні умови, режими, тощо в різних країнах світу і на різних етапах їх історії. Внаслідок цього звертання до досвіду інших країн, як позитивного, так і негативного, стає іманентною умовою поступального розвитку окремої країни і цілого людства.

На сьогодні в політичних науках виділилась самостійна дисципліна – порівняльний аналіз, або компаративістика, яка власне і займається аналізом подібностей та відмінностей між окремими державами (суспільствами), або між окремими сегментами, інститутами, акторами, тощо різних держав. Передісторія порівняльної політології відноситься до часів Арістотеля, який в своїй “Політиці” звертається до аналізу державного устрою багатьох міст-полісів Стародавньої Греції. Формування порівняльної політології як самостійної наукової дисципліни пов’язується із початком діяльності у 1953 р. Еванстоунського семінару у Північнозахідному університеті (США).

Компаративістика має багато особливостей щодо решти політичних наук. Одна з головних полягає в тому, що для порівняльної політології важко чітко і однозначно визначити самостійне поле дослідження, оскільки сферою порівняння є всі без виключення політичні інститути і процеси, в рівній мірі як і явища і процеси з усіх суспільних сфер, що в тій або іншій формі мають відношення до політичного життя. Тому, для цієї наукової дисципліни системовизначаючим чинником виступає метод проведення досліджень. Таким, чином порівняльна політологія виступає одночасно предметом дослідження і методом проведення порівняння.

В запропонованому курсі поряд із розглядом засадничих характеристик порівняльного методу досліджень та компаративістики, як самостійної дисципліни, головна увага приділяється розкриттю дії методологічних засад та механізмів на підставі аналізу країн Західної Європи. Цей регіон включає в себе 23 національні держави, загальна площа територій яких складає всього 2.7 % від загальної площі всіх держав світу. В цих країнах проживає понад 370 млн. населення, приблизно 7 % від світової популяції ( дані на 1998 р.). Етнічні відмінності між цими країнами, за деяким виключенням, не є дуже значними. Більшість країн цього регіону, не зважаючи на поділ між католицькою та протестантськими церквами, мають спільний культурний спадок, заснований на християнстві. Вони пов’язані між собою спільною історією декількох тисячоліть безперервної взаємодії та постійних взаємовпливів, почасти досить жорстких (дві світові війни розпочались і пройшли лихоліттям по території більшості країн континенту). Важко знайти ще один подібний регіон в світі, який би відіграв таку вирішальну роль в розвитку цілого людства. Більшість основних філософських та політичних концепцій і реалізованих в життя політичних конструкцій побачили світ власне в Європі. Починаючи з доби Нового часу власне тут починають формуватися перші модерні (тобто, що відповідають сучасним стандартам і вимогам) національні держави. Колоніальні загарбання основними європейськими державами майже цілого світу, як це не парадоксально звучить після тривалого домінування марксистських парадигм в нашій країні, поряд з іншими наслідками сприяли долученню до цивілізації та прискорили політичний розвиток багатьох народів світу. Не зважаючи на чисельні і гострі конфлікти, що супроводжували європейські народи протягом усієї історії, сьогодні більшість цих країн об’єдналась в якісно нове наддержавне утворення – Європейську Спільноту що стрімко розвивається, перетворюючи Європу держав в Європу націй. Можливості, які відкриває перед європейськими народами нове політичне об’єднання, безумовно, є значними і потребують докладного самостійного вивчення, але вже сьогодні зрозуміло, що Європейський Союз заклав якісно нові системні можливості для адекватної відповіді цієї частини світу на вже існуючі та майбутні глобальні виклики. Це дозволяє із впевненістю передбачити, що континент збереже за собою визначальну роль в світі і в майбутньому.

Розвиток трансформаційних процесів в Центральній та Східній Європі після падіння “Берлінського муру” відкрив перед народами держав цього регіону нові можливості долучення до сім’ї європейських народів з якими Центральна та Східна Європа пов’язана не лише географічно, історично та культурно, але і багатьма іншими зв’язками. Країни Європейської Спільноти заявили про свою готовність до розширення за рахунок нових держав, коли вони будуть вже здатні організувати своє життя у відповідності до європейських стандартів, що перш за все передбачає – повагу до кожного громадянина і створення умов для його дійсно всебічного розвитку. Більшість країн Центральної та Східної Європи зробили свій однозначний проєвропейський вибір і сьогодні активно працюють над зміною власних суспільств. Україна, внаслідок різних причин, ще не прийняла однозначного, принаймні, для самої себе, рішення в який простір вона має інтегруватися і, відповідно, за якими критеріями організовувати своє власне життя. Прийняття будь якого рішення передбачає наявність знань про об’єкт, в даному випадку ним виступає політична система країн Західної Європи. Тому, даний курс має поряд із навчальним і певне теоретичне значення.

При підготовці курсу були використані конституції країн Західної Європи, статистичні дані різних періодів з багатоманітних джерел та результати чисельних наукових досліджень, переважно європейських та американських авторів. Ми свідомо виділили з 23 країн лише 16 – Австрія, Бельгія, Греція, Данія, Іспанія, Ірландія, Італія, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Португалія, Сполучене Королівство, Фінляндія, Франція, Швейцарія, Швеція, оскільки лише про ці країни існує найбільше коректної інформації, що і дозволяє здійснити вичерпне порівняння. При проведенні семінарських занять ми вважаємо за доцільне долучити матеріали по США. Це зумовлюється наступними причинами: по-перше, студенти змушені самостійно долучати та аналізувати матеріал, що виходить поза лекційний курс, тим самим розвиваючи навички порівняльного підходу, окрім того, США настільки є яскравим політичним прикладом, що шкода ним не скористатися; по-друге, існує катастрофічний брак добротної літератури з курсу, і взагалі з аналізу європейських країн. Щодо вивчення США в колишньому Радянському Союзі і сьогодні в Україні зроблено значно більше. Тому додання питань по США дозволяє розширити базу публікацій, що можуть бути рекомендовані студентам при підготовці до семінарів.

Структура курсу

Лекції

№ теми

Назва теми

Кількість годин

1

Місце порівняльного аналізу в системі політичної науки

2

2

Теоретико-методологічні засади компаративістики

2

3

Політичні системи та їх середовище в порівняльному аналізі

2

4

Основні засади соціополітичних поділів, як підстави порівняльного аналізу

6

5

Порівняльний аналіз позиції та компетенції глав держав в країнах Західної Європи

2

6

Порівняльна характеристика парламентів країн Західної Європи

2

7

Порівняльна характеристика урядів країн Західної Європи

8

8

Порівняльна характеристика виборчих систем

6

9

Порівняльний аналіз партійних систем країн Західної Європи

4

10

Моделі взаємовідносин між державою та групами інтересів

2

11

Порівняльний аналіз форм участі громадян в політичному процесі

2

 

Загалом

38

 

Семінарські заняття

теми

Назва теми

Кількість годин

 
  1. Класова (економічна) основа соціополітичних поділів країн Західної Європи та США

2

 

Етномовна основа соціополітичних поділів країн Західної Європи та США

2

 

Релігійна основа соціополітичних поділів країн Західної Європи та США

2

 

Територіальна основа соціополітичних поділів країн Західної Європи та США

2

 

Форми державного устрою країн Західної Європи та США

2

 

Посада Президента в країнах Західної Європи та США

2

 

Парламент в системі органів країн Західної Європи

4

 

Парламент в системі органів країн Західної Європи

2

 

Система органів місцевого самоврядування країн Західної Європи та США

2

 

Двопартійні партійні системи країн Західної Європи та США

2

 

Багатопартійні партійні системи країн Західної Європи

4

 

Виборчі системи країн Західної Європи та США

4

 

Форми участі громадян в політичному житті країн Західної Європи та США

2

 

Загалом

34



Плитка для кухни. Искусственный камень искусственный камень. Организуем семинары по строительству, строительно-правовые семинары по группе специальностей дизайн проект квартиры стоимость москва, дизайн проект комнаты
бензиновый генератор 200 ква Ндфл физ лицо сдающее автомобиль в аренду может получить профессиональный налоговый.