Громадянська партія „Пора”

Львівська обласна організація партії „Пора” утворена 9 липня 2005 року. Станом на 16.11.2005 організація нараховує до тисячі членів у Львівській області.

Найвищим керівним органом є збори або обласна конференція, між зборами конференцію очолює політрада, яка має виконавчий орган.

Керівництво: Голова ЛОО: Дем’ян Малярчук, голова виконкому: Андрій Рожнятовський.

Юридична адреса партії: вул. Зелена, 162.

Контактний телефон: 241-80-46.

Представництво обласної партійної організації в представницьких органах та органах виконавчої влади. У зв’язку з тим, що змінені правила гри в суспільстві організація вважала не потрібним рекомендувати людей у виконавчі органи влади, тому що сьогоднішнє суспільство живе за тими законами, проти яких повставало рік назад.

Мережа первинних осередків. Наявність молодіжних організацій, друкованих органів та інше. Партійна організація створювалась з осередків, місцеві організації проходили рекомендаційні тестування в комісії з етики. В процесі реєстрації виникали проблеми, потрібно вирішити певні юридичні моменти. В кінці листопада 90% осередків буде зареєстровано. Найголовніше, що „Пора” має своїх прихильників. І це покажуть вибори 2006 року.

Є декілька громадських організацій, які носять бренд „Пора”, серед молодіжних є одна „Пора” загальноукраїнська і є громадська організація „Пора 90-х”, де об’єднані учасники голодувань на початку 90-х, є „Нова пора” і ряд інших громадських організацій, необов’язково, що там є прихильники партії „Пора”. Функціонально мета політичної партії одна, а громадських організацій – інша.

Друкований орган організації: загальноукраїнська „Громадський захист” („Гроза”), на місцевому використовувалась газета „Пора перемагати”. „Гроза” має загальнодержавну реєстрацію, всі інші видання є нерегулярними.

Заяви, звернення, ініціативи місцевих партійних осередків протягом 2005 року. Ініціатива закладення парку Івана Павла ІІ на Сихові навесні 2005 року, відношення до ініціативи відбудови Високого Замку екс-мера Львова Л. Буняка; ініціатива по встановленню пам’ятника Л. Буняку, ініціатива запровадити на виборах 2006 року принцип позитивної змагальності, а не принцип обливання конкурентів брудом.

Навчання членів місцевих партійних осередків, активістів, потенційних працівників виборчих комісій. На даному етапі це становить проблему, тому що партія не є партією, куди вливаються ті чи інші партійні функціонери (політичні флюгери, як було зазначено на установчій конференції, які хочуть за будь-яку ціну залишитись при владі). Актив і члени партії „Пора” вчаться самостійно і також залучаються фахівці з університету імені Івана Франка. На кінець 2005 року „Пора” вийде як монолітна фахова структура.

Публікації в ЗМІ про діяльність місцевих партійних осередків. Багато висвітлювали діяльність „Пори” як на загальноукраїнському, так і на місцевому рівнях. Востаннє було висвітлено як діяла місцева організація Городоцького району, де було підтримано представників малого і середнього бізнесу. Діяльність партії найбільше висвітлювалась майже у всіх газетах, за винятком „Високого замку”. На всіх місцевих каналах висвітлювалась та чи інша діяльність.

Підготовка до виборів (кадровий потенціал для кандидатів, членів виборчої комісії). Розробляється як стратегія, так і тактика. Стоїть питання, щоб „Пора” йшла на вибори самостійно і самодостатньо.

Основні проблеми місцевості, вирішення яких стане пунктами передвиборчої програми осередку. Йде розробка передвиборчої програми. І всі проблеми місцевості зараз акумулюються, тобто райони і місто мають опитувальники. Основним є вивчення причин цих проблем і розробка нормативних актів і шляхів вирішення цих проблем. Серед всіх партій, які входили в коаліцію „Сила народу”, які ставлять за мету розбудову держави, „Пора” не бачить суперників і вона готова задекларувати свої наміри проти виливання бруду в період передвиборчої кампанії.

Актуальний стан та перспективи співпраці із осередками інших партій. Можливі коаліції або блоки із осередками інших партій на місцевому рівні під час виборів 2006. Про це слід говорити вже після закінчення передвиборчої кампанії 2006 року. „Пора” на вибори йде сама. „Пора” не буде працювати як з зовсім крайніми правими, так і зовсім крайніми лівими партіями.

Оцінка представниками осередку основних колізій політичного життя всеукраїнського масштабу: звинувачення оточення Ющенка у корупції, відставка уряду Тимошенко, оцінка нового уряду Єханурова тощо. Корупція в оточенні Ющенка, непорозуміння у відставці Тимошенко, на думку „Пори”, є неспівмірними звинуваченнями, якщо стоять на шальках терезів ті люди, які замішані в корупції, а саме Юлія Тимошенко. Всі бачили як формувався уряд. Новому уряду Єханурова рано ще давати оцінку. Оцінку слід дати, коли Україна повністю вступить в опалювальний сезон. Основна проблема – це енергетична криза в Україні. „Пора” свідома того, що не було б перемоги Ющенка, якби ряду кроків не зробила Тимошенко (вона не пішла окремо кандидатом на вибори Президента України), також відбулося те, що українська демократія здатна об’єднатися, але тільки перед роздільною стіною. „Пора” повинна стати над ситуацією, так як це було перед подіями Помаранчевої революції. „Пора” не буде акцентуватись на особистостях. Тимошенко перейшла в опозицію до Ющенка. Це не можна назвати реваншизмом. Найкраще, щоб „Пора” запропонувала свою концепцію української держави.

Відставка Тимошенко – це крок, спрямований на спробу погасити конфлікт в суспільстві, який назрівав. Оскільки сторонами конфлікту були Порошенко, Третьяков, з однієї сторони, і Тимошенко, з іншої, було прийнято рішення усунути одних та інших.

Консолідація НСНУ і „Батьківщини” залежить від команд цих політичних сил. Можливе їхнє об’єднання в парламенті, коли вони усвідомлять втрати одних та інших.

Діяльність обласної організації партії у 2005 році у дзеркалі медіа

Партія „Пора” стала своєрідним політичним продовженням Громадянської кампанії „Пора”, що взяла активну участь у подіях помаранчевої революції. Однак, варто зазначити, що, власне, партія веде свій родовід від однієї з двох громадянських кампаній, а саме так званої „жовтої Пори”. Трансформація, останньої у політичну партію створила конфлікт навколо нової організації, що суттєво впливає на її діяльність. Фактично, нова партія, за словами її чільників, стала об’єктом періодичних завуальованих та відкритих нападок з боку колишніх союзників. Випробуванням на міцність для „Пори” стала відмова Міністерства юстиції у реєстрації. Однак, після затяжного протистояння Мін'юсту та „Пори”, гору взяла остання. Непорозуміння в пористів виникали і всередині організації під час обрання обласного та міського керівництва партії.

Головними завданнями, які для себе визначила партія у власній резолюції під час установчих зборів є боротьба з „політичними флюгерами” та захист інтересів малого та середнього бізнесу. Діяльність місцевої „Пори” проходить в руслі характерного для неї пікетування різних установ та протестних акцій, спрямованих, в основному, на активізацію боротьби місцевої влади з найбільш одіозними фігурами колишнього режиму. Активність партії помітна у розповсюдженні власних пропагандистських друкованих матеріалів, які спрямовані не на власну рекламу, а на критику чинної влади. Продовженням цієї кампанії стала також зустріч Президента Віктора Ющенка з активістами партії, переодягненими у головних дійових осіб минулої влади, що, за задумом організаторів, повинно символізувати симбіоз помаранчевої та біло-блакитної номенклатури. Своєрідним перфоменсом став захід „Пори” із встановленням пам’ятника найбільш бездарному міському голові, в якому легко впізнавався Любомир Буняк, на чому, власне, і акцентували увагу пористи. До сфери інтересів партії потрапив і футбол: активісти заявили про власну готовність відстояти право львівських вболівальників спостерігати за грою улюбленої команди.

Серед заяв варто виділити вимогу щодо заборони таких партій як ПСПУ, КПУ та «Братство» і визнання ОУН-УПА. Ця заява була викликана незгодою партійців з діями названих політичних сил під час відзначення річниці створення УПА. Активісти громадянської партії назвали лівих антидержавними силами та висунули вимогу заборони цих партій. Також пористи відзначились своїм гумористичним зверненням до президента РФ Путіна. Пористи засудили одноіменну організацію за спекулювання, за їх словами, брендом „Пори” та використання образу Че Гевари. Партія відмежувалась від меморандуму Молодіжної організації Соціалістичної Партії України та ЛМО ГК „Пора” (Олега Сорочкіна) про використання образу Че Гевари.

Великого значення партія надає власній участі у місцевих виборах, хоча не ставить за мету потрапити до місцевих рад за будь-яку ціну. Логічним в цьому контексті є рішення обласного та міського осередків йти на вибори окремо від інших партій. Партія веде значну роботу по розбудові своєї структури в області та роботі із залученням молоді. Характерно, що за словами голови ЛМО Маркіяна Іващишина, пористи не залучатимуть у партійні списки бізнесменів. Пріоритетами „Пори” є не стільки проходження виборчого бар’єру як власне позиціювання у політико-партійному спектрі. Та кампанія, яку веде зараз партія чітко свідчить, що організація взяла курс на завоювання протестного електорату та певне протиставлення себе існуючій владі, закидаючи останній невиконання цілого комплексу зобов’язань.

Опубліковано у:

Політичні партії на Львівщині напередодні виборів-2006: Довідник-посібник//Укладачі: Романюк А.С., Скочиляс Л.С. – Львів: ЦПД ЛНУ ім.І.Франка, 2005. - С.51-54.